W życie weszły już pierwsze zmiany w zasadach rejestracji. Do pilotażu centralnej e-rejestracji zgłosiło się 150 placówek medycznych. To tam będzie można umawiać się online na cytologię, mammografię i pierwszorazowe wizyty u kardiologa.
Pilotaż centralnej e-rejestracji – co się zmieniło?
W założeniu programu, Centralna e-rejestracja ma pozwolić łatwo i szybko umówić się do lekarza przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub aplikację mobilną mojeIKP. - Samodzielne zarządzanie wizytami, mniej nieodwołanych terminów, informacje o dostępności świadczeń w czasie rzeczywistym i (w dłuższej perspektywie) skrócenie czasu oczekiwania – to główne cele jej wprowadzenia.
Jak działa centralna e-rejestracja?
Pilotaż centralnej e-rejestracji jest realizowany na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego centralnej elektronicznej rejestracji. Pacjentki i pacjenci samodzielnie zapisują się przez IKP na pierwszą wizytę do kardiologa (z e-skierowaniem) oraz na cytologię i mammografię (bez skierowania, zgodnie z zasadami programów profilaktycznych). Wszyscy pacjenci otrzymają powiadomienia nie tylko o zbliżającym się terminie wizyty u lekarza, ale też o każdej zmianie w tym zakresie (umówienie wizyty, jej odwołanie i zmiana terminu).
Korzyści z e-rejestracji dla pacjentów
Eksperci przekonują, że to początek wielkiej rewolucji. Nowe zasady mają zapewnić większą wygodę dla pacjentów, ograniczyć liczbę zmarnowanych terminów oraz skrócić czas oczekiwania na wizytę. Docelowo system e-rejestracji ma być obowiązkowy w całej Polsce.
Problemy i wyzwania wcześniejszych pilotaży
Minister Izabela Leszczyna pochwaliła się m.in. rozpoczęciem kolejnego pilotażu centralnej e-rejestracji – dla badań profilaktycznych z zakresu mammografii, cytologii i pierwszorazowych wizyt u kardiologa 13 grudnia podczas spotkania, na którym podsumowała rok swojej pracy. Pierwsze przymiarki do wprowadzenia centralnej e-rejestracji rozpoczęto w 2022 r., w ramach pilotażu, który trwał dwa lata. Objął on wówczas świadczenia w zakresie kardiologii, tomografii i rezonansu magnetycznego.
Jak wskazywał podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia, całkowicie nie sprawdził się on jednak w praktyce. Zakwalifikowano do niego 29 placówek, ostatecznie – m.in. z powodu problemów technicznych – realizowało go zaledwie 11 z nich. Z budżetu niemal 5 mln zł, który przygotowano na pokrycie kosztów dla ośrodków, wypłacono zaledwie 51 tys. zł.
Plany na przyszłość – rewolucja w systemie rejestracji medycznej
Docelowo nowe zasady mają objąć wszystkie placówki medyczne w Polsce. Ministerstwo Zdrowia zapowiada kontynuację prac nad systemem, eliminację problemów technicznych oraz rozszerzenie programu na kolejne rodzaje świadczeń medycznych.
Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: rejestracja online na badania profilaktyczne
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym