W Dąbrowie Górniczej powstało Zagłębiowskie Centrum Onkologii. Placówka zapewni szczególną opiekę pacjentkom z rakiem piersi. Centrum ma zapewnione finansowanie i zatrudnia najlepszych fachowców z różnych dziedzin medycyny, aby skutecznie leczyć choroby nowotworowe.
– To powód do ogromnej dumy, ponieważ uzyskaliśmy finansowanie, które zapewni jeszcze skuteczniejsze leczenie pacjentów chorych na nowotwór złośliwy piersi. Posiadając taki ośrodek, jesteśmy w stanie w bardzo krótkim czasie osiągnąć cele w postaci trafnej diagnozy, wyboru odpowiedniej metody leczenia, a także obserwacji i rehabilitacji pacjenta – a to wszystko pod naszym ciągłym nadzorem. Grupa specjalistów kilku dziedzin daje gwarancję szerokiego spojrzenia na chorobę, a efektywna koordynacja pozwala pacjentowi płynnie poruszać się między etapami leczenia
– mówi Marzena Kula, p.o. dyrektora Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.
Interdyscyplinarne podejście do pacjenta
W skład zespołu, który będzie czuwał nad zdrowiem pacjentów wchodzą specjaliści, składający się z chirurgów, onkologów, radioterapeutów, radiologów, psychologów oraz fizjoterapeutów, pielęgniarek. Zapewniony jest także dostęp do badań laboratoryjnych, genetycznych i histopatologicznych, a nad wszystkim czuwać będą koordynatorzy.
– Kompleksowa opieka nad pacjentką z rakiem piersi daje wiele nowych możliwości. Program przewiduje objęcie chorej opieką dwóch koordynatorów: koordynatora merytorycznego i organizacyjnego, którzy czuwają nad kompleksowością indywidualnego podejścia do pacjentki. Dzięki temu pacjentka otrzymuje rzetelne informacje dotyczące etapów diagnostyki i leczenia, niezbędne konsultacje, kompleksową rehabilitację, co ułatwia rekonwalescencję po chorobie, poprawny nadzór nad etapami leczenia. Dostosowanie indywidualnych potrzeb pacjentki przekłada się na lepsze efekty leczenia, a taką możliwość daje właśnie BCU – mówi dr Eliza Działach, koordynator ds. Pakietu Onkologicznego ZCO.
Potrzeba więcej takich ośrodków
Na każde pół miliona mieszkańców powinien przypadać jeden BCU, co daje ok. 70-80 ośrodków, które w Polsce powinny działać.
- Niestety nadal mamy ich o wiele za mało, dlatego cieszymy się, że dołączamy do garstki jednostek, prowadzących nowoczesną i interdyscyplinarną opiekę nad pacjentami z rakiem piersi. A tych pacjentów ciągle przybywa – rocznie to niemal 25 000 – mówi Janusz Sznajder, lekarz naczelny i kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej ZCO.
Dowiedz się więcej - Zagłębiowskie Centrum Onkologii - Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.