Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wydało nowe rekomendacje związane z tragiczną śmiercią ciężarnej pacjentki szpitala w Nowym Targu. Eksperci podkreślają, że problem przedwczesnego odpływania płynu owodniowego, który wiąże się z tragiczną śmiercią, istnieje i nadal będzie istniał.
Problem przedwczesnego odpływania płynu owodniowego
– Problem przedwczesnego odpływania płynu owodniowego, który wiąże się z tragiczną śmiercią ciężarnej pacjentki szpitala w Nowym Targu, istniał, istnieje i będzie istniał, a "my staramy się sobie z nim poradzić" – mówił prof. Piotr Sieroszewski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP). – Mówimy tu o pierwszej połowie ciąży, gdy kwalifikacja wskazuje na poronienie, ponieważ postępowanie jest wówczas specyficzne. Tej właśnie kwestii dotyczą rekomendacje wydane przez PTGiP – wskazywał ekspert.
– Jeśli rozwija się zakażenie, pacjentka powinna być przeniesiona do miejsca umożliwiającego ciągłe monitorowanie funkcji życiowych (tętna, natlenienia krwi, pracy serca, temperatury ciała), powinna być również natychmiast włączona szeroko widmowa antybiotykoterapia, wyłącznie w podaniu dożylnym, bo tylko tak działa bardzo skutecznie. Dodał, że istnieją schematy opracowane zarówno przez Narodowy Instytut Leków, jak i przez PTGiP, których zadaniem jest „pokrycie” wszystkich możliwych szczepów bakterii.
– Jeśli jednak stan zapalny nadal narasta, ciążę należy natychmiast zakończyć, nie oglądając się na żadne inne względy. Z reguły będzie to indukcja poronienia. Cesarskie cięcie wykonujemy wyłącznie ze wskazań. Jeżeli objawy posocznicy narastają również po zakończeniu ciąży, należy usunąć także macicę. To bardzo trudne decyzje, ale muszą być podjęte szybko, bo ratujemy życie człowieka – wskazywał prezes PTGiP.
Lekarzom pomoże system no-fault
– W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z tragicznymi zgonami pacjentek na oddziałach położniczych. Nie od dziś samorząd lekarski apeluje o stworzenie dobrze funkcjonującego systemu no-fault, który z jednej strony zabezpiecza interesy pacjentów, z drugiej – wyjaśnia sytuację, ale też umożliwia prowadzenie postępowań, które będą uczyły nas jak uniknąć takich zdarzeń w przyszłości – apeluje Michał Bulsa z Naczelnej Izby Lekarskiej.
– W związku z tym, że penalizacja zawodu lekarza postępuje, chcemy wyjść naprzeciw Ministerstwu Zdrowia – już teraz w NIL odbywają się spotkania gremiów, które mają wypracować jak najlepsze rozwiązania i dla pacjentów i dla medyków. Celem jest, aby lekarze nie bali się leczyć zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i pracowali nie czując oddechu prokuratora na plecach.
Ważnym zadaniem NIL jest również edukowanie lekarzy. Chcemy opierać te szkolenia na autorytecie towarzystw naukowych i prezentować wypracowane przez nie rozwiązania, ważne dla bezpieczeństwa pacjentów – wyjaśnił.
Dowiedz się więcej - Przedwczesne odpływanie płynu owodniowego - Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.