W mediach głośno ostatnio o sytuacji 33- letniej zmarłej pacjentki, która trafiła do szpitala w Nowym Targu. Zgon kobiety nastąpił w wyniku wstrząsu septycznego 3 dni po tym jak trafiła ona na oddział z powodu odpłynięcia wód płodowych w 20. tygodniu ciąży.
Medycyny mieli zwlekać z terminacją ciąży do momentu obumarcia płodu.
Problemy systemowe
Oświadczenie w tej sprawie wydało Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Czytamy w nim: „W ostatnim czasie lekarze położnicy-ginekolodzy mierzą się z problemami wynikającymi z rozwiązań systemowych, które mogą oddziaływać zarówno w sferze psychologicznej, jak i prawnej na podejmowane decyzje i procesy lecznicze”. W mediach pojawiło się wiele negatywnych komentarzy w stosunku do lekarzy. Wielu winę widzi również w prawie ustanowionym w październiku 2020 roku przez Trybunał Julii Przyłębskiej, zgodnie z którym aborcje przeprowadzone ze względu na ciężkie, nieuleczalne, a także śmiertelne wady płodów są niezgodne z konstytucją. Wyjątek mają stanowić wyłącznie sytuacje, kiedy zagrożone jest życie czy zdrowie kobiety oraz przypadki gwałtu czy kazirodztwa.
Oświadczenie PTGiP
„W ostatnim czasie lekarze położnicy-ginekolodzy mierzą się z problemami wynikającymi z rozwiązań systemowych, które mogą oddziaływać zarówno w sferze psychologicznej, jak i prawnej na podejmowane decyzje i procesy lecznicze. Presja, którą odczuwa nasze środowisko specjalistyczne jest bardzo wysoka, tym bardziej ferowanie przedwczesnych wyroków, a także emocjonalna dyskusja, czy wręcz nagonka medialna, mogą okazać się fatalne i niebezpieczne dla obu partnerów, zarówno lekarza, jak i kobiet-pacjentek” - czytamy w oświadczeniu PTGiP.
– Lekarze jako obywatele są zobowiązani do przestrzegania obowiązującego prawa. Specjaliści zrzeszeni w Towarzystwie zaznaczają, że „historia naturalna zakażeń pokazuje, że przebieg nie wszystkich z nich jesteśmy w stanie przewidzieć, wyleczyć i zapobiec najgorszemu”. I dodają: „nie jesteśmy wszechmocni, a niejednokrotnie przebieg choroby uniemożliwia wyleczenie pacjenta”. „Rolą państwa a nie lekarzy jest tworzenie prawa, które powinno budować fundamenty tworzące optymalne warunki leczenia dla pacjentów oraz lekarzy”. Jednocześnie PTGiP podkreśla, że „lekarze jako obywatele są zobowiązani do przestrzegania obowiązującego prawa” – czytamy w podsumowaniu.
Dowiedz się więcej - zmarła ciężarna - Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.