Niedobór dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD), substancji pełniącej istotną rolę w procesach prawidłowego rozwoju narządów i komórek, jest przyczyną poronień i wrodzonych wad - odkryli naukowcy z Victor Chang Institute w Sydney. Problem dotyczy ok. 8 mln ciąż rocznie na świecie.
Naukowcy z Australii odkryli przyczynę poważnych zaburzenia rozwoju płodu. Jednocześnie wskazali prosty sposób przeciw działania.
- Stosując witaminę B3 można zwiększyć poziom NAD i całkowicie zapobiec poronieniom i wadom wrodzonym. Rzadko udaje się w jednym badaniu odkryć zarówno przyczynę, jak i rozwiązanie, a co dopiero tak proste, jak podawanie witaminy – tłumaczy prof. Sally Dunwoodie, kierownik badań nad NAD.
Mutację choroby naukowcy wyizolowali z DNA czterech rodzin, u których bardzi często występowały poronienia lub wady wrodzone (w tym serca, nerek, kręgosłupa czy podniebienia). Dowiedziono, że przyczyną jest niedobór dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego w obrębie dwóch genów. Mutacje tę odtworzono u myszy. Prowadząc eksperyment z myszą okazało się, ze podanie witaminy B3 skutecznie likwiduje stany chorobowe. Zaznaczyć jednak trzeba, że dawka witaminy była 10-krotnie wyższa niż obecnie rekomendowana (tj. 18 mg/dobę). Dlatego lekarze przestrzegają przed hurra optymizmem. Nie znamy bowiem jeszcze długofalowych działań niepożądanych tak znacznego przedawkowania niacyny.