W piątek, 11 marca, Martyna Mączka, położna z Katowic, odebrała tytuł za zwycięstwo w drugiej edycji konkursu „Położna na medal”. Konkurs organizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pod tą samą nazwą. Start trzeciej edycji kampanii i konkursu zaplanowano na 1 kwietnia.
Ponad 150 położnych z całej Polski wzięło udział w uroczystej gali podsumowującej drugą edycję kampanii i konkursu „Położna na medal”. Do ubiegłorocznego plebiscytu na najlepszą położną w kraju zgłoszono 233 kandydatki, na które łącznie oddano ponad 9 tys. głosów. Na pierwszym miejscu podium, z liczbą 1 067 głosów, stanęła Martyna Mączka z Katowic. Laureatka w nagrodę otrzymała, ufundowany przez markę Alantan Plus, voucher na wycieczkę o wartości 10 000 zł i zegarek renomowanej szwajcarskiej firmy Tissot. Tuż za nią uplasowała się wrocławska położna Magdalena Kowalczyk-Perdek – 1 051 głosów, na którą w nagrodę czekał komputer MacBook Air od marki Natalis. Trzecie miejsce powędrowało do Lucyny Mirzyńskiej z Krakowa, na którą oddano łącznie 960 głosów. Zdobywczyni trzeciego miejsca w otrzymała najnowszy smartfon z rodziny HTC – One A9. Tego wieczoru dyplomy odebrały również położne, które zajęły trzy pierwsze miejsca w województwach. Galę w warszawskim hotelu Radisson Blu Sobieski poprowadził aktor Cezary Pazura.
Otwierając galę, prof. dr hab. n. o zdr. Beata Pięta, Prezes Polskiego Towarzystwa Położnych zawracała uwagę na potrzebę poszerzania świadomości związanej z nowoczesnymi standardami opieki położniczej. – Warto podkreślić, że dziś lekarza z położną łączy więź merytoryczna, a nie tylko służbowa – powiedziała Beata Pięta. Od 1 stycznia 2016 roku pielęgniarki i położne są uprawnione do realizacji nowych kompetencji zawodowych, wśród których kluczowe to: samodzielna ordynacja leków i wypisywanie na nie recept oraz wypisywanie recept w ramach realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenie i rehabilitacji na leki niezbędne do kontynuowania leczenia oraz wystawianie skierowań na określone badania diagnostyczne, w tym badania medycznej diagnostyki laboratoryjnej.
– Naszym celem było rozpoczęcie otwartej dyskusji na temat wzrostu świadomości roli położnej, jej kompetencji i odpowiedzialności. Oddaliśmy głos kobietom w ciąży i ich rodzinom, bo to oni mają najbliższy kontakt z położną – powitał gości Jacek Drapała, członek zarządu Zakładów Farmaceutycznych UNIA.
Kluczową rolę położnych w opiece przed, w trakcie i po porodzie podkreślała Monika Piekarek z Fundacji Rodzić po Ludzku. To zaangażowanie, profesjonalizm i wsparcie położnej w znacznym stopniu decyduje o tym, jak kobiety będą pamiętały poród – dodała Monika Piekarek.
– Dobry poród to taki, który odbywa się z godnością i przynosi satysfakcję zarówno matce jak i dziecku, nieważne gdzie się odbywa – dodała Magdalena Modlibowska ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni.
Pomysłodawcą i organizatorem kampanii i konkursu „Położna na medal” jest istniejąca od 2009 roku Akademia Malucha Alantan, inicjatywa mająca na celu propagowanie zdrowego i bezpiecznego stylu codziennego życia wśród rodzin.
Partnerami merytorycznymi drugiej edycji byli: Polskie Towarzystwo Położnych, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni i edukacjapacjenta.pl .