KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

system SIM a ciążaOd 1 października 2022 r. lekarz, który zdiagnozuje, że pacjentka jest w ciąży musi wpisać tę informację do rejestru zdarzeń medycznych. Nowy przepis wynika ze znowelizowanego rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej (SIM).

Co ważne, jest to obowiązek nałożony na lekarza i pacjentka nie ma prawa ani zakazania lekarzowi wpisania danych, ani tym bardziej żądania ich usunięcia z systemu. Obowiązek ten dotyczy wszystkich lekarzy, niezależnie czy przyjmują w ramach NFZ czy udzielają świadczeń medycznych prywatnie. Nie przewidziano jednak sankcji, w przypadku gdy lekarz nie dokona stosownego wpisu do systemu SIM.

Do tej pory można było, a teraz trzeba

Do 30 września 2022 r. wpisywanie do systemu SIM dodatkowych informacji, w tym np. o ciąży pacjentki, było fakultatywne. Lekarz mógł, ale nie musiał wprowadzać tych danych do sytemu. Od 1 października zgodnie z §2 ust. 1. pkt. 3m rozporządzenia, który brzmi:” Usługodawca przekazuje do SIM:… dane identyfikujące świadczenie zdrowotne, które obejmują:.. informacje o ciąży usługobiorcy, o ile usługodawca uzyska je w związku z udzielaniem świadczenia zdrowotnego lub realizacją istotnej procedury medycznej”, pracownik medyczny ma obowiązek dokonania stosowych wpisów.

SIM – system funkcjonujący od niedawna

Systemu Informacji Medycznej (SIM) tworzony jest już od kilku lat, ale od 1 lipca 2021 r. wszyscy usługodawcy świadczący usługi medyczne są zobowiązani do raportowania w nim określonych zdarzeń medycznych. Pierwsze zdarzenie medyczne wraz z indeksem EDM zostało zarejestrowane 16 listopada 2020 roku w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w miejscowości Wysokie w woj. lubelskim, w ramach pilotażu funkcjonalności Zdarzeń Medycznych oraz indeksowania i wymiany Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.
Obowiązek raportowania wynika z art. 56 ust. 2a ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Natomiast to, jakie dane są wprowadzane do systemu określa właśnie rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej. Jako że pomysł jest dość młody i ewaluuje, to dość często zmienia się samo rozporządzenie wykonawcze. Teraz minister zdrowia po raz kolejny zmienił treść tego rozporządzenia i dopisał nowy punkt, właśnie o konieczności raportowania każdej nowej ciąży. Przy okazji wiele innych punktów zostało wykreślonych.

Ma pomóc ciężarnym

Dane zgromadzone w systemie SIM trafiają na Internetowe Konto Pacjenta. Zatem Dostęp do nich mają lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, a także ratownicy medyczni.
Dane o tym, że konkretna pacjentka jest w ciąży to bardzo istotne informacje w nagłych sytuacjach ratowania życia. Ratownicy mogą sprawdzić, jakie leki przyjmuje pacjentka i w jakiej jest ogólnej kondycji.

A jeśli pacjentka nie chce, by jej dane wpisano do systemu?

Serwis prawo.pl informuje, że pacjent nie może zakazać lekarzowi wpisania danych, ani żądać ich usunięcia z systemu. Mają być one usunięte po zakończeniu ciąży. Dotyczy to także wizyt i świadczeń udzielanych prywatnie. – Brak zgody na wpisanie danych do rejestru czy nawet jednoznaczny sprzeciw pacjenta w tym zakresie nie zwalnia usługodawcy z konieczności realizacji obowiązku przekazywania do SIM danych o zdarzeniach medycznych – mówi Joanna Zaręba, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Centrum e-Zdrowie, cytowana przez serwis i zaznacza, że jest to obowiązek nałożony na mocy art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia. – Istnienie przedmiotowej podstawy ustawowej powoduje, iż raportowanie wyżej wymienionych danych do SIM nie jest zależne od zgody pacjenta – dodaje.

Kiedy informacja znika z systemu?

Lekarz, raportując w systemie ciążę, określa przewidywaną datę porodu. Po tym czasie informacja o tym, że pacjentka jest w ciąży powinna automatycznie zniknąć. Oczywiście, jeśli dojdzie do porodu czy poronienia w placówce medycznej to pracownicy tej placówki muszą odnotować w systemie zakończenie ciąży. Natomiast zdarzają się przypadki porodu czy poronienia poza placówką medyczną i wtedy nie ma kto wprowadzić nowych danych, więc informacja samoistnie zostanie usunięta z systemu po określonym przez lekarza czasie.

Autro: Piotr Szymański

Dowiedz się więcej - System SIM a ciąża - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.