KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Miscellanea

Nowości z rynku ginekologicznego oraz informacje na temat najnowszych uregulowań prawnych dotyczące lekarzy ginekologów

 

Ciekły azot – leczy z powodzeniem

Po raz pierwszy udało się go skroplić pod koniec XIX wieku, używany jako środek chłodzący, jest najpowszechniej używaną cieczą kriogeniczną, dziś otrzymywany na wielką skalę przez skraplanie i parowanie frakcjonujące powietrza atmosferycznego – mowa o ciekłym azocie, który z powodzeniem używany jest w ginekologii.

 

Próbki dla pacjentów

Pacjenci korzystający z usług medycznych często otrzymują od lekarzy za darmo próbki produktów. Są nimi nie tylko wyroby medyczne, ale także szeroko pojęte produkty lecznicze. Także w wielu gabinetach ginekologicznych, korzystając z wizyty pacjentów sprzedaje się im produkty do intymnej pielęgnacji.

 

Procedury sanitarne

W poprzednim numerze rozpoczęliśmy drukowanie tablic sanitarnych, które muszą się znajdować w każdym gabinecie ginekologicznym. Jest to wymów Sanepidu. Na następnych stronach znajdą Państwo kolejną tablicę. Procedury przygotowaliśmy na podstawie materiałów udostępnianych lekarzom na stronach internetowych OIL oraz własnych doświadczeń.

 

Wyższy VAT medyczny

Podwyżka wynika z postępowania Komisji Europejskiej, która wezwała Polskę do zmiany przepisów w tym zakresie. Komisja wskazała, że na mocy unijnej dyrektywy w sprawie podatku VAT, państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę podatkową na sprzęt medyczny, sprzęt pomocniczy oraz pozostałe urządzenia, które spełniają dwa warunki, a mianowicie są „przeznaczone zwykle do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności” oraz „przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego przez osoby niepełnosprawne”.

 

Elektrochirurgia zabiegowa

Dziś elektrochirurgię można zastosować w większości procedur chirurgicznych. Szacuje się, że 4 na 5 zabiegów chirurgicznych można wykonywać używając elektrochirurgii. Możliwości jej wykorzystania są coraz szersze, nie tylko w szpitalach, ale również w warunkach ambulatoryjnych. Urządzenia do koagulacji znajdują się prawie w każdym gabinecie ginekologicznym.

 

Bakteriobójcze wykładziny

Projektując urządzenie gabinetu ginekologicznego należy zwrócić uwagę nie tylko na wydzielenie określonych pomieszczeń oraz ich rozplanowanie, ale także na zastosowanie odpowiednich materiałów wykończeniowych. Zgodnie z przepisami podłogi, połączenie ścian z podłogami a także meble, które będą w pomieszczeniach lecznicy, muszą nadawać się do mycia i dezynfekcji. Wymagania te nie dotyczą jednak pomieszczeń administracyjnych i socjalnych. Nie odnoszą się one również do mebli, w które wyposażona została praktyka zawodowa prowadzona w lokalu mieszkalnym.

 

Nieletnie pacjentki

Wizyta u ginekologa dziecięcego to pierwsze spotkanie małoletniej pacjentki z lekarzem tej specjalności. To, jaki jest przebieg wizyty, często wpływa na zachowania prozdrowotne pacjentki w późniejszych latach. Badanie ginekologiczne dziecka powinno zostać przeprowadzone przez wyszkolonego w tym zakresie lekarza. Jeżeli nie jest to możliwe, np. ma miejsce nagły przypadek, zachodzi wyższa konieczność, badanie może przeprowadzić doświadczony ginekolog np. w izbie przyjęć szpitala lub lekarz innej specjalności, ale zawsze z zachowaniem zasad należytej staranności.