Oddajemy do Państwa rąk wersję elektroniczną szóstego numeru Nowego Gabinetu Ginekologicznego NGG 5(6)/2012.
Nie cena zakupu sprzętu, lecz jego jakość i możliwości jakie daje, mają coraz większe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zakupie przez szefów polskich placówek medycznych. Nie bez znaczenia jest też obsługa posprzedażowa.
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych dla pomieszczeń, w których dokonywana jest sterylizacja. Przepisy te szczegółowo określają, jak powinny być urządzone pomieszczenia sterylizatornii, jak należy sterylizować poszczególne wyroby i jakie kwalifikacje mają mieć osoby pracujące i nadzorujące pracę w sterylizatornii.
Macica jest bardzo dobrze unaczyniona i dzięki temu jej wymrażanie jest bezpieczne dla innych narządów. Również zabiegi kriochirurgii przeprowadzane na szyjce macicy czy sromie należą do dość bezpiecznych. Mogą one być wykonywane nawet w małych gabinetach ginekologicznych. Nie wymagają specjalistycznej wiedzy i może je przeprowadzić każdy lekarz ginekolog. Dlatego niedługo prawdopodobnie w każdym gabinecie będzie potrzebny aparat do zabiegów kriochirurgicznych.
Prawne formy wykonywania zawodu przez lekarzy w Polsce
Niewątpliwie fundamentalnym formalnym prawem zawodu lekarza jest możliwość wykonywania go w dowolny sposób dopuszczony przez prawo. Gwarantowało to ustawodawstwo międzywojenne i obecne w III RP. Prawo to było wyeliminowane w PRL. Lekarze na podstawie ustawy o działalności leczniczej (art. 4 i 5) mają prawo wykonywania swojego zawodu w dowolnej, przewidzianej prawnie, formie. Jaką formę zatem wybrać? Jaka jest dla lekarza najkorzystniejsza?
Cennik umieszczony w widocznym miejscu w poczekalni, szczegółowa informacja przekazana pacjentowi o przebiegu leczenia wraz z podaniem kosztów, starannie prowadzona dokumentacja medyczna – to podstawowe obowiązki lekarza, aby pacjent nie miał powodów proceduralnych do wystąpienia z roszczeniem.
Współczesne badania dowodzą, że pacjentki z dolegliwościami uroginekologicznymi nie zawsze muszą być poddawane zabiegom operacyjnym. Wkładki pochwowe – pessary rozwiązują bardzo dużo problemów. Ta dolegliwość dotyczyła kobiet od wieków. Dowodem jest wynalazek dwóch kulek stosowanych w Chinach. Te dwie kulki, zrobione z dwóch materiałów, zewnętrznej drewnianej i wewnętrznej stalowej, zakładane dopochwowo wprowadzały poprzez drżenia pobudzający wpływ na ścianę pochwy.
Fizjoterapia nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu według ICS (International Continence Society) jest to stan, w którym brak kontroli oddawania moczu powoduje problemy higieniczne i utrudnia kontakty międzyludzkie. Mimowolne wypływanie moczu jest znacznym obciążeniem fizycznym i psychicznym dla pacjentki.
Organizacje pozarządowe przygotowały wytyczne dotyczące dekontaminacji wyrobów medycznych. Jest to dokument, do którego można się odwołać podczas kontroli Sanepidu i nie dać się zaskoczyć zaleceniami pokontrolnymi. Wytyczne te są prawnie osadzone w zaleceniach Komisji Europejskiej i rozporządzeniach ministra zdrowia. Ministerstwo Zdrowia przyjęło te wytyczne i stworzyło na ich bazie stosowne rozporządzenie.