2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

pielęgniarskie studia pomostoweO podjęcie działań legislacyjnych i organizacyjnych, które umożliwią położnym podjęcie studiów pomostowych na kierunku pielęgniarstwo apeluje do ministra zdrowia Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

– Jeśli, o czym alarmują demografowie i socjologowie, niepokojący trend dotyczący ujemnego wskaźnika przyrostu naturalnego utrzyma się, już wkrótce utrzymywanie oddziałów położniczych w całej Polsce i zatrudnianie położnych stanie się bezcelowe – setki, jeśli nie tysiące pracowników zostanie pozbawionych pracy.

Położne chcą się przekwalifikować na pielęgniarki

Z kolei stale zwiększająca się liczba osób starszych w wieku senioralnym zwiększa zapotrzebowanie na opiekę pielęgniarską, a sytuacja kadrowa w tej grupie zawodowej jest wręcz krytyczna – liczba pielęgniarek na 1000 mieszkańców wynosi w Polsce zaledwie 5,1, podczas gdy średnia europejska to 9,3 – alarmuje Związek.
Pielęgniarki podkreślają, że coraz częściej słyszy się o planach „okrajania" bądź też całkowitego zamykania oddziałów położniczych i neonatologicznych, co skutkować będzie utratą zatrudnienia przez rzeszę pracujących tam dotąd położnych. OZZPiP uważa, że „umożliwienie podjęcia przez położne szybkiej ścieżku przekwalifikowania się przyniesie wymierne korzyści nie tylko samym położnym, również pacjentom, którym zostanie zapewniona dodatkowa opieka pielęgniarska. Liczba i kwalifikacje zawodowe pielęgniarek w istotnym wymiarze wpływają na wysoką jakość udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjentów, co potwierdzają badania naukowe prowadzone w tym zakresie".

Negocjacje z Ministrem Zdrowia

– Zwracam się do Pana Ministra o ustalenie terminu spotkania, w którym z ramienia strony związkowej uczestniczyć będą: Krystyna Ptok – Przewodnicząca OZZPiP i Dorota Gardias – Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych, która zadeklarowała współpracę na poziomie europejskim w ramach pełnych funkcji w EKES i EKZZ – zaapelowano na koniec.
– Liczba pielęgniarek na 1000 mieszkańców wynosi w Polsce zaledwie 5,1, podczas gdy średnia europejska to 9,3 – alarmuje Związek. W roku 2023 duży deficyt pielęgniarek i położnych wystąpi w 84 powiatach i miastach na prawach powiatu w Polsce.

Dowiedz się więcej - Pielęgniarskie studia pomostowe - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.