Zaostrzenie kar dla lekarzy. Środowisko medyczne od kilku miesięcy elektryzowała informacja, że błąd medyczny będzie traktowany jak zwykłe przestępstwo. To budziło protesty i sprzeciwy wielu środowisk, nie tylko medycznych. Sprawie przyjrzała się Komisja Nadzwyczajna ds. nowelizacji Prawa Karnego.
Wycofany został zapis w projektowanych zmianach Kodeksu Karnego – oznaczający dla lekarzy zwiększenie ryzyka bezwzględnego więzienia za nieumyślny błąd medyczny – wzbudzający zdecydowany sprzeciw środowiska lekarskiego. Samorząd liczy na to, że podczas dalszej ścieżki legislacyjnej ten szkodliwy dla lekarzy i pacjentów pomysł nie zostanie przywrócony.
Kary dla lekarzy
- Niezaostrzanie Kodeksu Karnego (przy niezmiennie istniejącej odpowiedzialności cywilnej i zawodowej lekarzy), to dobry prognostyk w kontekście postulowanego przez lekarzy wprowadzenia systemu opartego na bezpieczeństwie leczenia, koncentrującego się na szybkiej ścieżce rekompensaty dla pacjenta oraz identyfikowaniu i eliminowaniu błędów w przyszłości. Zaostrzenie Kodeksu Karnego nakładałoby dodatkową presję potęgującą zjawisko medycyny asekuracyjnej oraz spychałoby na margines kwestię jakości w opiece zdrowotnej – podkreśla samorząd.
Wycofana poprawka
Komisja Nadzwyczajna ds. nowelizacji Prawa Karnego przegłosowała – wbrew stanowisku Ministerstwa Sprawiedliwości – poprawkę wycofującą się z zaostrzenia odpowiedzialności karnej za art. 155 (nieumyślne spowodowanie śmierci). Poprawkę zgłosił poseł Bartłomiej Dorywalski (z PiS) oraz posłowie KO (m.in. Tadeusz Zwiefka). Nikt nie głosował przeciw tej poprawce, tylko 2 posłów wstrzymało się. W opinii samorządu lekarskiego zaostrzenie kar może doprowadzić do tego, że lekarze i lekarze dentyści przestaną wybierać specjalizacje zabiegowe jako kierunek ścieżki zawodowej.
System no-fault
Środowisko lekarskie postuluje również wprowadzenie obietnicy ministra zdrowia dotyczącej systemu no-fault.
- Chodzi jednak o realny system, w którym nie jest kluczowe koncentrowanie się na szukaniu i karaniu winnego po stronie personelu medycznego, a sposób zrekompensowania pacjentowi lub jego rodzinie wyrządzonej szkody – postuluje NRL.
_____________________________
Dowiedz się więcej:
Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.