O wyzwaniach przed hospicjami perinatalnymi, jako koncepcją całościowej opieki nad rodzicami, którzy dowiadują się, że ich dziecko będzie krócej żyć oraz nad dzieckiem nienarodzonym, jako pacjentem – rozmawiano podczas posiedzenia sejmowego Zespołu ds. Opieki Okołoporodowej.
Chcą donosić ciąże do końca
Okazuje się, że jest w Polsce bardzo wiele kobiet, które chcą donosić ciąże do końca mimo, że wiedzą, że po porodzie ich dziecko umrze. Chcą być traktowane jak matki w zdrowej ciąży. Nie zgadzają się na aborcję, bo chcą się czuć matkami.
– Badania fenomenologiczne dotyczą zjawiska doświadczeń tych kobiet, tych rodzin, które pomimo stwierdzonej w okresie prenatalnym wady letalnej, o śmiertelnym rokowaniu dla dziecka, decydują się je urodzić. Te badania pozwalają zbadać i zobaczyć, jak to doświadczenie żałoby antycypacyjnej przenosi się na ich życie prywatne, a ich życie zawodowe – na ich życie społeczne – stwierdziła prof. Urszula Tataj-Puzyna – posiadająca 38-letnie doświadczenie w zawodzie położnej.
Uznanie prenatalnego macierzyństwa
– Z tych badań wynika, że coraz więcej kobiet chce urodzić dziecko mimo zdiagnozowanych wad o letalnym rokowaniu. To jest fenomen. Nie mówi się o tym głośno w społeczeństwie, to jest temat tabu. To sprawia, że te kobiety są samotne. Jakie są ich potrzeby? Z moich obserwacji i badań wynika, że nie mają one informacji, gdzie mogłyby szukać profesjonalnej opieki, dostosowanej do ich potrzeb. A jakie są ich potrzeby? Przede wszystkim uznanie ich prenatalnego macierzyństwa. Te kobiety same przeżywają, że są matkami dziecka, które jeszcze się nie urodziło, a już ich społeczeństwo nie akceptuje, nie przyjmuje tej informacji – podkreśliła ekspertka.
Profesor Urszula Tataj – Puzyna dodała, że kobiety chcą akceptacji uznania wartości ich ciąży. Nie chcą się czuć kobietami w ciąży gorszej kategorii, nie chcą się czuć, że ich dziecko jest chore letalnie i pewnie pożegnają je po porodzie, i nie będzie przez lekarzy uznawane. Nie chcą, żeby dziecko było jedynie ciekawym przypadkiem medycznym.
Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: hospicja perinatalne
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.