KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Szczepienia przeciwko HPVPodczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który odbył się w Katowicach rozmawiano między innymi o szczepieniach przeciwko HPV. Założyciele Fundacji Watch Health Care twierdzą, że w Polsce mamy 17 lat spóźnienia w zakresie szczepień przeciwko HPV.

Według nich problem jest o tyle nabrzmiały, że kobiety w Polsce, niezależnie od przyczyn, nie chodzą zbyt często do ginekologa, nie badają się cyklicznie, stąd rak szyjki macicy jest wykrywany bardzo późno.

Brak szczepień przeciwko HPV to problem społeczny

- Co więcej, w Polsce narasta wykluczenie komunikacyjne. Nasze społeczeństwo się bardzo szybko starzeje. Spada liczba urodzeń, natomiast radykalnie wzrasta liczba osób w podeszłym wieku, które oczywiście nie pracują, pobierają emerytury bądź renty. To może doprowadzić gospodarkę do bardzo poważnego kryzysu.
Szczepienia przeciwko HPV mogłyby być odpowiedzią na ten problem, bo jeżeli wyszczepimy odpowiedni odsetek populacji, to wiele kobiet nie zachoruje na raka szyjki macicy – wskazywał dr Krzysztof Łanda, założyciel FundacjiWatch Health Care, prezes HTA FORMEDIS Sp. z o.o.

Program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV

Z kolei prof. Marcin Czech, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego przekonywał, że istnieją jednoznaczne dowody z badań klinicznych i z obserwacyjnych typu Real World Evidence, że w przypadku raka szyjki macicy i nowotworów głowy i szyi wirus brodawczaka ludzkiego jest czynnikiem etiologicznym.
- Nie powinny istnieć bariery ekonomiczne, bariery finansowe do tego, aby osoby zainteresowane mogły się zaszczepić. Kibicuję temu, aby program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV wszedł w życie, bo pod każdym względem, zarówno medycznym, epidemiologicznym, a także pod względem zdrowia publicznego, należy zacząć szczepić jak najszybciej.
Jest kompromitujące, że lekarze ze Skandynawii przyjeżdżają do Polski, żeby zobaczyć, jak wygląda rak szyjki macicy u pacjentki w ostatnich stadiach, ponieważ u nich już nikt takiego raka nie jest w stanie zobaczyć – przekonywał prof. Czech.

Cztery Polki dziennie umierają na raka szyjki macicy

Z kolei prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety oraz kierownik Zakładu Zdrowia Reprodukcyjnego i Seksuologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego mówiła, że cztery Polki dziennie umierają na raka szyjki macicy. Mamy 2,5 tysiąca zachorowań rocznie. Czy to jest tylko nasza kobieca wina? To jest wina systemu, że nie potrafi w jakiś skuteczny sposób zorganizować konieczność pójścia na cytologię. W Niemczech bogate landy wymagają - albo wyższe opłaty za ubezpieczenie, albo przedłożenie wyniku cytologii. W Anglii jest podobnie - ubezpieczyciel wymaga doubezpieczenia, jeśli ktoś nie ma aktualnego badania.

Dowiedz się więcej - Szczepienia przeciwko HPV - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.