Eksperci z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów oraz Krajowego Rejestru Nowotworów, jak również Narodowy Instytut Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie twierdzą, że Polki coraz rzadziej badają się pod kątem nowotworów ginekologicznych. Jesteśmy pod tym względem na szarym końcu w Europie.
Eksperci podkreślają, że jest to niezrozumiałe zjawisko. Podają choćby przykład szczepionek przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców do 9. roku życia. Według ekspertów, jeśli byłaby stosowana powszechnie, to w ciągu 2 do 3 dekad nie mielibyśmy zachorowań na raka szyjki macicy. Kobiety także nieczęsto uczestniczą w badaniach przesiewowych w kierunku wczesnego wykrycia raka trzonu macicy.
Kobiety chorują częściej niż mężczyźni
Jeśli chodzi o występowanie chorób nowotworowych u młodych i w średnim wieku kobiet to, obserwujemy więcej zachorowań niż w przypadku mężczyzn. Według ekspertów, każdego roku notujemy około 13 tysięcy zachorowań na nowotwory ginekologiczne, co stanowi około 15 procent wszystkich zachorowań na choroby nowotworowe wśród kobiet. Ta liczba wzrosła o ponad 3 tysiące w ciągu ostatnich 20 lat, mamy również około 7 tysięcy zgonów, co również stanowi około 15 procent zgonów z powodu chorób nowotworowych u kobiet.
Rosnący trend umieralności na raka
Specjaliści nawiązując do tych danych podkreślają, że działania mające zapobiegać występowaniu nowotworów wydają się nieskuteczne. Twierdzą, że wiele kobiet wie, że cytologia jest badaniem, które może je uchronić przed zachorowaniem na pełnoobjawowego raka szyjki macicy. Z drugiej strony, mamy bardzo niskie uczestnictwo kobiet w badaniach przesiewowych w kierunku wczesnego wykrycia tego raka.
W przypadku raka trzonu macicy, który daje przecież bardzo charakterystyczne objawy, pacjentki potrafią długo zwlekać z wizytą u lekarza. Musimy znaleźć sposób by przekonać kobiety do korzystania z możliwości, jakie daje im system ochrony zdrowia. W tym przypadku obserwujemy bardzo niepokojący trend, jednej strony, podobnie jak w całej Europie, to coraz wyższe wskaźniki zachorowalności, z drugiej strony obserwujemy również rosnący trend umieralności. Zupełnie odwrotnie niż w Europie Zachodniej.
Dowiedz się więcej - "Nowotwory kobiece".
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.