Normalnie rozwijające się mózgi mają dzieci matek, które w czasie ciąży przeszły łagodną lub bezobjawową postać COVID-19. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Columbia University. Obserwowali oni ponad 400 dzieci w wieku od 5 do 11 miesięcy z miasta Nowy Jork, Salt Lake City i Birmingham w stanie Alabama.
Każda rodzina otrzymała ten sam zestaw zabawek oraz produktów spożywczych, tak aby warunki rozwoju dzieci były możliwie podobne, naukowcy oceniali zdolności poznawcze, językowe oraz motoryczne maluchów.
Wpływ COVID-19 na noworodki
Mniej niż połowa badanych dzieci była urodzona przez matki, które w czasie ciąży przebyły COVID – 19. Badacze nie zauważyli żadnego wpływu przebycia łagodnej lub bezobjawowej postaci COVID-19 przez matkę.
W przeprowadzonym projekcie badacze wykorzystali zdalne metody oparte na technikach telemedycznych opracowanych w trakcie pandemii. Pomysł na naszą nową metodę oceny rozwoju dzieci zdalnie pochodzi od lekarzy z naszego ośrodka, którzy szybko na początku pandemii zaczęli udzielać telemedycznych porad, aby móc nadal zapewniać pacjentom wysokiej jakości opiekę – mówi autorka badania, prof. Dani Dumitriu z Columbia University w USA.
– Z czasem jednak zdaliśmy sobie sprawę, że zdalna ocena dzieci pozwoli nam na obserwację, jak rozwijają się w swoim naturalnym środowisku. Takie podejście może dostarczyć lepszych danych na temat tego, jak niemowlęta się rozwijają, niż obserwacja w laboratorium, gdzie mogą być wystraszone i podenerwowane – wyjaśnia specjalistka.
Choć przeprowadzone badania daje dość konkretne informacje, badacze podkreślają, że potrzebne są kolejne analizy.
COVID-19 w czasie ciąży nie wpływa na rozwój mózgu dzieci
– Obecne badanie, w którym wykorzystaliśmy bardziej rygorystyczną metodę oceny dzieci urodzonych w czasie pandemii, dostarcza kolejnych dowodów na to, że przebycie łagodnej lub bezobjawowej postaci COVID-19 w czasie ciąży nie wpływa na rozwój mózgu dzieci. Potrzebne są kolejne badania, które powiedzą nam więcej na temat wpływu COVID na mózg niemowląt – dodaje prof. Dumitriu. Wyniki ostatnich badań zgadzają się z analizami wcześniejszego, mniejszego badania – opartego na ankietach przeprowadzonych w grupie matek mieszkających w Nowym Jorku.
Dowiedz się więcej - COVID-19 w ciąży nie szkodzi mózgom dzieci - Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.