Liczba legalnych zabiegów przerwania ciąży w Polsce może już w tym roku zbliżyć się do poziomu sprzed orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku. Wyrok ten ograniczył możliwość aborcji, co początkowo cieszyło przeciwników zabiegu, zgromadzonych przed siedzibą Trybunału. W tamtym czasie, w Polsce wykonywano około tysiąca legalnych aborcji rocznie, z czego większość z przesłanki mówiącej o wadach płodu, która została wykreślona przez TK.
Statystyki aborcji po wyroku TK
Według danych „Rzeczpospolitej”, w 2020 roku przeprowadzono 1074 zabiegi przerwania ciąży, z czego 1053 z przesłanki embriopatologicznej. Po wyroku TK liczba legalnych aborcji znacznie spadła, jednak najnowsze dane resortu zdrowia za 2023 rok wskazują na wzrost liczby tych zabiegów. W 2023 roku przeprowadzono 425 legalnych aborcji, niemal trzykrotnie więcej niż w 2022 roku, kiedy to wykonano 161 zabiegów. Jeśli ten trend się utrzyma, liczba aborcji w 2024 roku może przekroczyć tysiąc, czyli poziom sprzed orzeczenia Trybunału.
Najnowszy sondaż przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” pokazuje, że Polacy są bardzo podzieleni w sprawie aborcji. Aż 47,6% ankietowanych uważa, że brak porozumienia w tej kwestii może zagrozić stabilności koalicji rządzącej. Przeciwnego zdania jest 37,7% respondentów, a 14,7% badanych nie ma opinii na ten temat.
Projekt depenalizacji aborcji
W piątek do Sejmu ponownie trafił projekt depenalizujący aborcję. Premier Donald Tusk zapowiedział wytyczne dla prokuratorów, które mają łagodzić ściganie za pomoc w aborcji osobie najbliższej. Jest to kolejny krok w kierunku liberalizacji przepisów aborcyjnych, co może wywołać dalsze napięcia w koalicji rządzącej.
Aktualne prawo w Polsce dopuszcza przerywanie ciąży tylko w dwóch przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety oraz gdy ciąża jest efektem czynu zabronionego. Jednakże zmieniająca się dynamika polityczna i społeczna może wpłynąć na dalsze zmiany w przepisach dotyczących aborcji.
Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: liczba aborcji w Polsce
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym