Guza o średnicy 50 centymetrów usunęli pacjentce lekarze z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim. Odkładana zbyt długo wizyta u ginekologa może być przyczyną bardzo poważnej choroby. W tym przypadku wystarczyły 3 lata, aby u pacjentki urósł guz tej wielkości.
– To nie pierwsza taka operacja, kilka lat temu lekarze operowali 30-letnią kobietę, która miała ogromnego mięśniaka macicy.
Brak profilaktyki
Pacjentka „leczyła się” początkowo ziołami, a do specjalistów trafiła dopiero wtedy, gdy mięśniak urósł tak, że wyglądała jak w bliźniaczej ciąży – poinformowali gorzowscy lekarze. Co ważne, nowotwór jajników nie daje żadnych objawów. Medycy apelują, by kobiety wykonywały regularne badania ginekologiczne. W przypadku prawidłowego wyniku, wystarczy wizyta raz w roku. W przypadku kiedy w rodzinie były przypadki raka jajnika, wówczas USG należy robić częściej.
Rak jajników. Wysoka umieralność
Eksperci twierdzą, że sytuacja związana z wysoką umieralnością na raka jajnika wynika z kilku powodów. Pierwszy to brak skutecznych metod profilaktycznych dla wszystkich kobiet. Jedyną grupą z dostępem do skutecznych działań profilaktycznych są kobiety z grupy rodzin wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe. Drugi powód to brak świadomości objawów wczesnego raka jajnika. Wystąpienie charakterystycznych symptomów, jak np. wodobrzusze świadczy o wysokim stopniu zaawansowaniu choroby. Eksperci są przekonani, że leczenie kobiet w kierunku raka jajnika powinno odbywać się w ośrodkach kompleksowej opieki diagnostyczno-terapeutycznej. Tylko ośrodki z dużym potencjałem akwizycyjnym oraz kompleksowym podejściem diagnostyczno-terapeutycznym dają chorym szansę na wyleczenie lub dłuższe życie.
Konieczna koordynacja leczenia
– W Polsce sytuacja wygląda zgoła inaczej i od wielu lat panuje rozproszenie w leczeniu raka jajnika. Ośrodki regionalne nie koordynują ścieżek terapeutycznych, przez co chore tracą szansę na kompleksową i optymalną opiekę. Przykładem takich działań jest wykonywanie badań genetycznych u chorych na raka jajnika, które nie przekracza 35% wśród wszystkich leczonych kobiet – powiedział prof. Mariusz Bidziński, Konsultnat krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej.
Dowiedz się więcej - Usunięto półmetrowego guza jajnika - Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.