KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

otyłość matkiNaukowcy z Republiki Południowej Afryki, współpracując z naukowcami z Anglii, twierdzą, że otyłość matki zmienia strukturę łożyska, co może być ryzykowne dla zdrowia zarówno kobiety, jak i jej dziecka.

Jako pierwsi przeprowadzili badania mające na celu jednoczesne zbadanie wpływu otyłości u matki i cukrzycy ciążowej w krajach rozwijających się, gdzie otyłość i cukrzyca ciążowa mają znaczne skutki zdrowotne i ekonomiczne.

Otyłość matki ogranicza tworzenie się łożyska

W badaniu wzięło udział 71 kobiet rasy czarnej lub o mieszanym pochodzeniu, 52 było otyłych, a 38 miało rozwiniętą GDM. Naukowcy podczas badania wykorzystali profilowanie kliniczne, głębokie badanie strukturalne i analizę molekularną łożyska oraz biochemiczne pomiary krwi pępowinowej matki i dziecka. Okazało się, że otyłość matki bardziej niż cukrzyca ciążowa ogranicza tworzenie się łożyska, jego gęstość i powierzchnię naczyń krwionośnych oraz zdolność do wymiany składników odżywczych między matką a rozwijającym się dzieckiem.
– Po raz pierwszy przyjrzeliśmy się wpływowi zarówno otyłości, jak i cukrzycy ciążowej na łożysko u kobiet rasy czarnej i kobiet o mieszanym pochodzeniu, które stanowią grupę niedostatecznie zbadaną, oraz jaki wpływ te warunki mogą mieć na nie i ich dzieci. Ważne było odkrycie, że otyłość ma większy wpływ niż GDM na przebieg ciąży zarówno matki, jak i dziecka – powiedziała prof. Amanda Sferruzzi-Perri z University of Cambridge, główny autor.

Problemy w RPA

– Republika Południowej Afryki jest obciążona chorobami zakaźnymi i niezakaźnymi, a także wysoką zachorowalnością i śmiertelnością matek i dzieci oraz zgonami związanymi z przemocą i urazami. Ponadto mamy jeden z najwyższych wskaźników otyłości kobiet na świecie, co niewątpliwie napędza obciążenia chorobami niezakaźnymi i przyczynia się do zachorowalności matek, noworodków i dzieci. Ponieważ otyłość i cukrzyca ciążowa często współwystępują, w badaniu podkreślono znaczenie otyłości w porównaniu z cukrzycą ciążową w modulowaniu struktury i funkcji łożyska oraz połączono w całość, w jaki sposób te zmiany w łożysku mogą wyjaśniać obserwowane powikłania, na przykład ryzyko chorób zakaźnych zarówno dla matki, jak i dla dziecka – stwierdził główny autor badania, prof. Mushi Matjila.

 

Dowiedz się więcej - Otyłość matki - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.