Zespół naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego wraz z kolegami z innych placówek naukowych w Danii oraz z Australii i Korei Południowej przeprowadził badania, z których wynika, że obustronne usunięcie jajników może w kolejnych latach prowadzić do rozwoju innego schorzenia, jakim jest demencja.
Badanie przeprowadzone zostało wśród blisko 25 tys. kobiet – duńskich pielęgniarek biorących udział w projekcie pt. Danish Nurse Cohort. Wykazało ono, że obustronne, ale nie jednostronne, usunięcie jajników wiązało się z wyższym – o 18 proc. – ryzykiem demencji. Nie udało się jednak zaobserwować, czy jednoczesne usunięcie macicy lub stosowanie hormonalnej terapii zastępczej po ooforektomii miało jakiś wpływ na takie ryzyko.
– Te wyniki pozostają w zgodzie z rezultatami z poprzednich badań, które wykazały związek między ooforektomią i demencją – komentuje niebiorąca udziału w badaniu dr Stephanie Faubion, dyrektor medyczna North American Menopause Society (Północnoamerykańskiego Towarzystwa Menopauzy).
– Biorąc pod uwagę solidne dowody sugerujące potencjalne długofalowe niekorzystne skutki ooforektomii wykonanej przed wiekiem wystąpienia menopauzy, operacja ta powinna być ograniczona tylko do grupy kobiet z dziedzicznym wysokim ryzykiem raka – zaznaczyła dr Faubion.
Ekspertka podkreśla jednak, że statystyczna moc tego badania jest jednak ograniczona, co może tłumaczyć, dlaczego nie udało się w nim zaobserwować m.in. zależności między wiekiem przeprowadzonej ooforektomii i stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej a ryzykiem demencji.
Dowiedz się więcej:
Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.