2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

Nowe refundacje lekówWiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski zapowiedział, że na kwietniowej liście refundacyjnej są aż 33 nowe wskazania refundacyjne. Była to odpowiedź na pytania posłów KO w sprawie listy leków refundowanych. Aktualizowanie listy refundacyjnej umożliwia wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych – odpowiedników leków oryginalnych zawierających tę samą substancję czynną.

Jakie nowe leki w terapiach ginekologicznych będą refundowane?

– Od początku ustawy refundacyjnej ta lista zawiera najwięcej zmian w zakresie nowych terapii, nowych leków, gdyż zawiera 33 nowe wskazania refundacyjne – powiedział Miłkowski. Nowe terapie dotyczą m.in. ginekologii, onkologii ginekologicznej, kardiologii i chorób rzadkich.
Pacjenci zyskują dostęp do refundacji terapii: 7 we wskazaniach onkologicznych i 26 we wskazaniach nieonkologicznych, w tym 8 we wskazaniach dla chorób rzadkich. Dla kobiet w onkologii ginekologicznej i ginekologii refundacja obejmuje: pembrolizumab w leczeniu chorych na raka szyjki macicy; relugolix, estradiol i norethisteron w leczeniu pacjentek z mięśniakami macicy oraz rozszerzenie wskazań do zastosowania olaparybu w leczeniu chorych na nawrotowego raka jajnika, jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej bez mutacji w genach BRCA 1/2.

Zmiany refundacji w chorobach rzadkich

Oprócz ginekologii, zmiana nastąpi również w chorobach rzadkich. Chodzi między innymi o m.in. o zmianę zapisów programu lekowego SMA w zakresie terapii genowej Zolgensma oraz rozszerzenie dostępu do szczepionki przeciw RSV dla dzieci chorych na SMA – do drugiego roku życia i na mukowiscydozę – do roku życia.
W kardiologii nastąpi m.in. rozszerzenie wskazań refundacyjnych dla ezetymibu, ezetymibu w skojarzeniu z atorwastatyną w leczeniu pacjentów z niewydolnością serca, a także zmiana w programie lekowym, obejmująca leczenie pacjentów pediatrycznych i rozszerzenie wskazań dla dorosłych z zaburzeniami lipidowymi. Zmiany obejmują też kompleksowe podejście do leczenia miastenii – objęcie refundacją efgartigimodu alfa, rytuksymabu, mykofenolanu mofetylu i objęcie refundacją olipudazy alfa w leczeniu chorych z niedoborem kwaśnej sfingomielinazy.


Dowiedz się więcej – Nowe refundacje leków – Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.