Wiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski zapowiedział, że na kwietniowej liście refundacyjnej są aż 33 nowe wskazania refundacyjne. Była to odpowiedź na pytania posłów KO w sprawie listy leków refundowanych. Aktualizowanie listy refundacyjnej umożliwia wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych – odpowiedników leków oryginalnych zawierających tę samą substancję czynną.
Jakie nowe leki w terapiach ginekologicznych będą refundowane?
– Od początku ustawy refundacyjnej ta lista zawiera najwięcej zmian w zakresie nowych terapii, nowych leków, gdyż zawiera 33 nowe wskazania refundacyjne – powiedział Miłkowski. Nowe terapie dotyczą m.in. ginekologii, onkologii ginekologicznej, kardiologii i chorób rzadkich.
Pacjenci zyskują dostęp do refundacji terapii: 7 we wskazaniach onkologicznych i 26 we wskazaniach nieonkologicznych, w tym 8 we wskazaniach dla chorób rzadkich. Dla kobiet w onkologii ginekologicznej i ginekologii refundacja obejmuje: pembrolizumab w leczeniu chorych na raka szyjki macicy; relugolix, estradiol i norethisteron w leczeniu pacjentek z mięśniakami macicy oraz rozszerzenie wskazań do zastosowania olaparybu w leczeniu chorych na nawrotowego raka jajnika, jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej bez mutacji w genach BRCA 1/2.
Zmiany refundacji w chorobach rzadkich
Oprócz ginekologii, zmiana nastąpi również w chorobach rzadkich. Chodzi między innymi o m.in. o zmianę zapisów programu lekowego SMA w zakresie terapii genowej Zolgensma oraz rozszerzenie dostępu do szczepionki przeciw RSV dla dzieci chorych na SMA – do drugiego roku życia i na mukowiscydozę – do roku życia.
W kardiologii nastąpi m.in. rozszerzenie wskazań refundacyjnych dla ezetymibu, ezetymibu w skojarzeniu z atorwastatyną w leczeniu pacjentów z niewydolnością serca, a także zmiana w programie lekowym, obejmująca leczenie pacjentów pediatrycznych i rozszerzenie wskazań dla dorosłych z zaburzeniami lipidowymi. Zmiany obejmują też kompleksowe podejście do leczenia miastenii – objęcie refundacją efgartigimodu alfa, rytuksymabu, mykofenolanu mofetylu i objęcie refundacją olipudazy alfa w leczeniu chorych z niedoborem kwaśnej sfingomielinazy.
Dowiedz się więcej – Nowe refundacje leków – Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.