KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

e-ginekologia.pl - Nowy Gabinet GinekologicznyPytania do prawnika
Na pytania Czytelników odpowiada prawnik Maciej Gibiński, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, właściciel kancelarii prawnej Centrum Doradcze Prawa Medycznego.

Pierwsza kopia dokumentacji medycznej za darmo?
Właściciele gabinetów i klinik, w związku z obowiązującym od 25 maja RODO, są zobowiązani do bezpłatnego udostępnienia pierwszej kopii dokumentacji medycznej. Wynika to z art. 15 RODO.

Internetowe Konto Pacjenta
Planowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany w zakresie ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz.1845, dalej: Ustawa) w sposób istotny modyfikują aktualny stan prawny. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie systemu e-dokumentacji. Jednak zmiany idą znacznie dalej.

Metody leczenia PChŻ
Przewlekła choroba żylna (PChŻ) dotyczy znacznej ilości społeczeństwa. Dostępne dane pokazują częstość występowania w populacji kobiet nawet do 60%. W grupie mężczyzn częstość ta jest istotnie niższa i sięga od 15% do 30%. Występowanie PChŻ ma istotną korelację z wiekiem pacjentów.

Skuteczna dezynfekcja
Profilaktyka zakażeń to największy priorytet współczesnego świata. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2050 roku zakażenia drobnoustrojami opornymi na antybiotyki będą stanowiły najczęstszą przyczynę śmierci ludzi na świecie.

Radiofrekwencja w ginekologii
Termin „radiofrekwencja” RF odnosi się do przemiennego prądu elektrycznego (prąd elektrycznyokresowo zmienny), którego wartości chwilowe podlegają zmianom w powtarzalny, określony sposób z częstotliwością obejmującą zakres od 3 Hz do 3000 GHz.

Probiotyki w okresie perinatalnym
Wiedza dotycząca znaczenia drobnoustrojów u człowieka ulega ciągłemu poszerzeniu.

Nowoczesne KTG
W położnictwie, kardiotokografia (KTG) pełni kluczową rolę w realizacji podstawowego zadania, jakim jest kontrola rozwoju dziecka w łonie w matki oraz ocena jego przygotowania do porodu.

Skuteczność dydrogesteronu w leczeniu rozrostu bez atypii błony śluzowej macicy u kobiety w okresie perimenopauzalnym – opis przypadku