Kiedy lekarz może przerwać ciążę? W przypadku ciąży zagrażającej zdrowiu lub życiu matki lekarz powinien przerwać ciążę – przypomina prof. dr hab. Krzysztof Czajkowski, krajowy konsultant ds. położnictwa i ginekologii. Ekspert dodaje, że przypadków zagrożenia jest wiele, np. krwotok, zakażenie jamy macicy, niewydolność nerek.
Kiedy można przerwać ciążę?
- Lekarz powinien - w świetle obowiązujących obecnie przepisów - podjąć decyzję o zakończeniu ciąży, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia lub zdrowia matki. Jeżeli dziecko ma szanse na przeżycie, a ciąża jest na etapie 24, 25 tygodnia lub bardziej zaawansowana i odeszły wody, a życie dziecka jest zagrożone, to również wtedy, trzeba podjąć działanie, np. indukować poród - powiedział prof. Czajkowski.
Konsultant krajowy przypomina również, że od 23. tygodnia ciąży, w razie braku zagrożenia dla życia i zdrowia matki, a w przypadku odejścia wód płodowych, ciąża powinna być kontynuowana, a pacjentka hospitalizowana. Natomiast w sytuacji, gdy odpływa płyn owodniowy, ale nie występuje zagrożenie dla matki, lecz ciąża jest poniżej granicy przeżywalności dziecka, kobieta musi na piśmie wyrazić wolę zakończenia ciąży lub tego, że chce ją kontynuować.
- Jeżeli napisze, że się nie zgadza na interwencję medyczną, to odpowiedzialność za konsekwencje takiej decyzji przechodzą na nią. Rozsądek jednak wskazuje na to, by taką ciążę zakończyć - podkreślił konsultant krajowy.
_________________________________
Dowiedz się więcej:
Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.