KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologiiZaktualizowano listę konsultantów krajowych. Rząd na kolejną kadencję w dziedzinie położnictwa i ginekologii wybrał profesora Krzysztofa Czajkowskiego. Profesor Czajkowski, na co dzień kierownik II Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Szpitala Klinicznego im. Księżnej Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej 2 w Warszawie, swoją funkcję będzie pełnił do 29 stycznia 2028 roku.

Profesor Krzysztof Czajkowski

Profesor Czajkowski urodził się w 1956 roku. Uprawnienia lekarskie uzyskał w 1981 r. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskał 20 grudnia 1989 r. na Akademii Medycznej w Warszawie. Natomiast 19 lutego 1997 r. został doktorem habilitowanym nauk medycznych. Jego praca habilitacyjna, według informacji bazy Nauka Polska, zatytułowana była "Wapń, magnez fosfor nieorganiczny w ciąży powikłanej cukrzycą". Profesorem nauk medycznych jest od 19 kwietnia 2007 roku.
Nowy konsultant będzie miał mnóstwo wyzwań. Jednym z nich jest z pewnością pogłębiający się proces zadłużania porodówek w Polsce. Jednym z czynników, który to powoduje jest występujący niż demograficzny. Z danych wynika, że aktualnie szpitale w dużych miastach odbierają rocznie po 3 tys. porodów, podczas gdy niektóre powiatowe mniej niż sto. Utrzymanie tych ostatnich jest kosztowne, ale eksperci wskazują, że jeśli kobieta ma jechać 50 km do porodu, to nie jest to najlepsze rozwiązanie. Porodówki powinny być zdecydowanie bliżej.

Problemy porodówek w małych miastach

Jeszcze kilka lat temu w resorcie zdrowia przyjęto granicę, jako minimum dla porodówki, dzięki którym jej działanie powinno się bilansować ekonomicznie. Wtedy ustalono, że w placówce powinno się odbierać minimum 400 porodów rocznie. Dziś małe powiatowe miasta wyludniają się, bo młodzi ludzie migrują do wielkich metropolii, to z kolei – oprócz niżu demograficznego – wpływa na znacznie zmniejszenie liczby porodów w mniejszych szpitalach. Niestety w ostatnim czasie widzimy, że wpływa to również realnie na zamykanie mniejszych oddziałów, do których trzeba dokładać. NFZ informuje, że w 2022 roku Fundusz miał podpisany kontrakt na porody z 357 podmiotami. Mniej niż 400 porodów odbyło w 87 podmiotach. Teoretycznie więc te 87 placówek należałoby zamknąć, choć oczywiście ta matematyka nie jest taka prosta.

Dowiedz się więcej - Konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.