KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Pregoreksja68,8 proc. kobiet, które spodziewają się dziecka bądź już urodziły, jest niezadowolonych ze swojej sylwetki - tak wskazują badania przeprowadzone przez naukowców i studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

To może tłumaczyć coraz częściej występujące zjawisko, że kobiety, które są w ciąży i przyrost ich masy ciała jest prawidłowością, stosują głodówki i restrykcyjne diety, które mogą zaszkodzić zarówno im samym jak i potomstwu. Stąd coraz częściej stosuje się termin pregoreksja.

Co to jest pregoreksja?

Jest to termin, który można w skrócie określić jako anoreksja w ciąży, wiele kobiet zamiast postrzegać zmiany w swoim ciele przez pryzmat rozwijającego się płodu, skupia się przede wszystkim na zbyt dużym, ich zdaniem, przyroście masy ciała.

– Zaskoczyło nas, jak wiele kobiet, których BMI było w normie, miało równocześnie zaburzone postrzeganie swojej sylwetki, co w konsekwencji mogło doprowadzić do wystąpienia zaburzeń odżywiania, zarówno w czasie ciąży, jak i w okresie poporodowym. Zaobserwowaliśmy także związek między skłonnością do ograniczania jedzenia a BMI. Respondentki z nadwagą lub prawidłową masą ciała wykazywały większą skłonność do powściągliwości żywieniowej. Było to szczególnie widoczne u kobiet niezadowolonych ze swojej masy ciała – mówi dr n. med. Agnieszka Białek-Dratwa z Katedry Dietetyki Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zmiana wagi ciała w ciąży jest naturalna

Eksperci podkreślają, że naturalne jest, że w okresie ciąży, porodu i połogu w ciele każdej kobiety zachodzi wiele procesów fizjologicznych. Ulega zmianom również rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, zmienia się przyrost ciała. Wynika to między innymi z rozwoju płodu i jego masy, zwiększenia ilości krwi w organizmie kobiety, ilości wód płodowych i łożyska. - Panie, które nie potrafią się z tym pogodzić, zaczynają popadać w coraz większe kompleksy i niezdrową obsesję na punkcie masy ciała, co może prowadzić do depresji i zaburzeń odżywiania się. Do zaburzeń tych należą na przykład anoreksja i bulimia, które mogą wyrządzić wiele złego, zarówno dla matki, jak i dziecka – tłumaczy dr Agnieszka Białek-Dratwa. Niestety, anoreksja w ciąży może doprowadzić nie tylko do upośledzenia fizycznego czy umysłowego dziecka, ale również do poronienia czy obumarcia płodu.

Dowiedz się więcej - Pregoreksja:

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.