KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

skomplikowana operacja na endometriozęO dużym sukcesie mówią specjaliści ze Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. Przeprowadzili z powodzeniem trudną i jedną z najbardziej zaawansowanych endoskopowo operacji usunięcia endometriozy. Udało się to dzięki między innymi doświadczeniu operujących lekarzy, którzy je nabyli w klinice leczenia endometriozy dr. Pere N. Barri–Soldevila w Barcelonie.

Nowatorska technika wycięcia endometriozy


Podczas operacji wykorzystano skuteczną technikę, która do tej pory była używana m.in. w operacjach wymagających wizualizacji węzłów chłonnych. U pacjentki endometrioza głęboko naciekała przegrodę odbytniczo-pochwową oraz dystalny fragment jelita grubego. Lekarze, którzy ją operowali, stanęli więc przed wyjątkowym wyzwaniem. Zabieg trwał ponad 5 h. Wymagał endoskopowej resekcji fragmentu zajętego jelita grubego z jednoczasowym odtworzeniem jego ciągłości jednostopniową techniką staplera okrężnego oraz wykorzystaniem technik preparatyki tkanek oszczędzającej unerwienie wegetatywne „nerve–sparing surgery” – pisze szpital w komunikacie prasowym.

Nieoceniona pomoc marketów


Placówka informuje, że o sukcesie gdańskich specjalistów zadecydowało m.in. obrazowanie moczowodów techniką ICG. Polega ona na wykorzystaniu zieleni indocyjaninowej (ICG) do dostrzeżenia tego, co jest niewidoczne gołym okiem. Jest to marker fluorescencyjny umożliwiający chirurgowi wizualizację perfuzji tkanek, dzięki czemu znacznie zwiększają się szanse na powodzenie operacji.

Oddział wykorzystuje już rutynowo obrazowanie z użyciem ICG w bliskiej podczerwieni w operacjach wymagających wizualizacji węzłów chłonnych, kluczowych dla oceny stopnia zaawansowania nowotworu. Od niedawna zespół ginekologów Oddziału Położniczo–Ginekologicznego rozpoczął stosowanie ICG także do identyfikacji topograficznej moczowodów np. podczas operacji robotowych systemem DaVinci wykonywanych w raku szyjki macicy, co imponująco zwiększa bezpieczeństwo tych zabiegów

– informuje Szpital św. Wojciecha w Gdańsku.

Operację przeprowadził zespół lekarzy pod przewodnictwem dr n.med. Macieja W. Sochy. Endometrioza to druga co do częstości występowania choroba młodych kobiet. Może dotyczyć aż 2 mln Polek. W Polsce wciąż trwa debata dotycząca skutecznej pomocy wielu kobietom, które cierpią. Średni czas od pojawienia się objawów do zdiagnozowania endometriozy wynosi w Polsce 6–8 lat. Eksperci podkreślają, że to zdecydowanie za długo.

Dowiedz się więcej - Skomplikowana operacja na endometriozę - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.