Hormonalna terapia zastępcza (HTZ), tradycyjnie kojarzona z łagodzeniem objawów menopauzy u kobiet w średnim wieku, zyskuje nowe znaczenie także dla kobiet po 80. roku życia. Retrospektywna analiza przedstawiona na dorocznym spotkaniu The Menopause Society sugeruje, że kobiety, które rozpoczęły HTZ w młodszym wieku, mogą kontynuować ją nawet po 80-tce bez istotnych skutków ubocznych.
Wyniki badań – długoletnia terapia hormonalna
Badanie objęło 100 kobiet z Kanady, które rozpoczęły HTZ w wieku 52 lat i kontynuowały ją przez średnio 18 lat. Co ciekawe, 42% uczestniczek stosowało terapię ponad dwie dekady. Kobiety najczęściej wybierały przezskórną formę estrogenu (88%), a ich główną motywacją była chęć opanowania uderzeń gorąca (55%) oraz poprawa jakości życia (29%).
Kontrowersje wokół długoterminowej HTZ
Dr Wendy Wolfman, dyrektor Menopause Clinic w Toronto, zwraca uwagę na fakt, że decyzje o zaprzestaniu HTZ często bazują na przestarzałych zaleceniach. „Każdy starzeje się inaczej, a czynniki ryzyka są indywidualne” – podkreśla. Badanie nie wykazało niepokojących objawów związanych z długoterminową terapią u badanych pacjentek, co może skłonić do zmiany podejścia w opiece nad starszymi kobietami.
Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) dla kobiet 80+
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym