Nagrodę Prezesów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników za rok 2017 otrzymała dr hab. n. med. Agnieszka Zawiejska. Laureatka pracuje w Katedrze Ginekologii, Położnictwa i Onkologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, specjalizuje się w leczeniu ciężarnych pacjentek z cukrzycą.
Reprezentujący kapitułę prof. dr hab. Piotr Laudański z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreślał podczas uroczystej gali: - Tym, co nam zaimponowało, jest interdyscyplinarność dorobku laureatki. Pani docent łączy pracę jako położnik-ginekolog z pracą endokrynologa. W swojej pracy naukowej stara się wychwycić wszystkie najważniejsze elementy tych specjalizacji, co jest rzeczywiście imponujące.
- Nasze pacjentki to młode kobiety z cukrzycą, z determinacją walczące o prawo do bycia matkami–mówiła dr hab. n. med. Agnieszka Zawiejska, przyjmując nagrodę –Dobro i bezpieczeństwo tych kobiet zasługują na wielkie wysiłki.
Laureatka dodała, że wierzy, że nagroda Prezesów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników pozwoli popularyzować te starania.- Naszym przywilejem i naszą wielką radością jest fakt, że możemy tym kobietom towarzyszyć – dodajelaureatka - Nagroda ta ma dla mnie wielkie znaczenie: to najwyższe z wyróżnień, jakie może otrzymać ginekolog w Polsce.
Dr hab. n. med. Agnieszka Zawiejska jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – Wydział Lekarski I ukończyła w 2000 roku. Sześć lat później obroniła tam doktorat, zaś stopień dr hab. uzyskała w maju br.
- Jest mi niezwykle miło, że została dostrzeżona i uhonorowana interdyscyplinarność, o której wspominał prof. Laudański – dodaje dr hab. Agnieszka Zawiejska - Wśród młodych kobiet, planujących ciążę, widzimy dziś potrzebę interdyscyplinarnej opieki. To są często kobiety zdrowe z wysokim ryzykiem rozmaitych schorzeń albo borykające się z różnymi chorobami. Dlatego od interdyscyplinarnego podejścia zależy ich perspektywa zdrowotna. Poza tym wiemy coraz więcej o współzależności między zdrowiem matki i dziecka i odległymi perspektywami zdrowotnymi. Bardzo ważkie problemy ogólnej zdrowotności populacji, chorób cywilizacyjnych, dotyczą właśnie tej pracy zespołowej i pracy interdyscyplinarnej. Nagroda to dla mnie impuls do dalszych działań i potwierdzenie, że jestem na dobrej drodze, i że mogę wnieść do położniczego świata właśnie tę interdyscyplinarność.
L.PL.COM.12.2017.5899
Prestiżowe nagrody naukowe – kardiologiczna, ginekologiczna, agrobiotechnologiczna – wręczone!
Warszawa, 20 grudnia 2017r.
Podczas uroczystej gali w Filharmonii Narodowej wręczonoprestiżowe nagrody naukowe: Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Prezesów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz, po raz pierwszy, nagrodęAgroBioTop Komitetu Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk. Fundatorem nagród jest firma Bayer, a każda ma wysokość 5 000 euro.
Laureatem nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego został dr hab. n. med. Tomasz Rolederze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wKatowicach. Kapituła, której przewodniczyła prof. dr hab. Janina Stępińska, doceniła cykl pracnt. nowoczesnych technik obrazowania w ocenie patologii tętnic wieńcowych, wieńcowych pomostów żylnych oraz tętnic nerkowych.
Laureatką nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników została dr hab. n. med. Agnieszka Zawiejska z Katedry Ginekologii, Położnictwa i Onkologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Prof. dr hab. Piotr Laudański, reprezentujący kapitułę, podkreślałpodczas gali dorobek laureatki, specjalizującej się w leczeniu kobiet w ciąży chorujących na cukrzycę.
Laureatką pierwszej edycji nagrody AgroBioTopKomitetu Biotechnologii PAN, honorującej osiągnięcia naukowe z zakresu biotechnologii, otwierające nowe perspektywy rozwoju rolnictwa, została dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska z Państwowego Instytutu Badawczego Ochrony Roślin w Poznaniu. Kapituła, której przewodniczył prof. dr hab. Maciej Żylicz, przyznała nagrodę za opracowanie i wdrożenie do praktyki nowych metod diagnostycznych wykrywania i identyfikacji, również w warunkach szklarnianych i polowych, różnych gatunków wirusów roślin.
- Tylko odpowiedzialny biznes i odpowiedzialna nauka zbudują lepszy świat, w którym nasze dzieci i wnuki będą dumne z tego, co wypracowaliśmy – powiedział podczas gali Markus Baltzer, prezes firmy Bayer w Europie Środkowej – Cieszymy się, że możemy prowadzić program promocji nauki polskiej, aby wspólnie sprostać wyzwaniom jutra.
Każda z nagród przyznawana raz w roku młodym naukowcom, którzy mają na swoim koncie znaczące sukcesy – nierzadko również na arenie międzynarodowej. Kapitułę, która dokonuje wyboru laureatów, stanowią najwybitniejsze autorytety w dziedzinie kardiologii, ginekologii i agrobiotechnologii. Dotychczas wyróżnienia przyznano kilkudziesięciu wybitnym polskim specjalistom z ośrodków medycznych i badawczych w całym kraju. Nagrodę Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wręczono po raz siedemnasty, Prezesów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (wcześniej – Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego) – po raz dziesiąty, a Komitetu Biotechnologii PAN – po raz pierwszy.
L.PL.COM.12.2017.5899