Mammografia jest to badanie radiologiczne, dzięki któremu można wykryć początkowe stadium raka piersi. Lekarz, dzięki specjalnemu urządzeniu jakim jest mammograf, może dostrzec zaledwie milimetrowe guzy. Kiedy najlepiej zdecydować się na badanie?
Jakie są wskazania do wykonania badania ?
Oczywiście jest cała lista objawów, które powinny nakłonić kobietę do wykonania badania mammografem. Przede wszystkim istotny jest wiek. Choć mówi się, że należy rozpocząć kontrolę w wieku 35-40 lat - obecne badania wykazują, że u kobiet w młodym wieku, ciężko jest wykryć pierwsze zmiany. Z tego powodu, badania najlepiej rozpocząć w wieku 45 lat, jeśli kobieta nie jest obciążona ryzykiem zachorowania. Natomiast, gdy w rodzinie pojawiały się już przypadki zachorowań, należy rozpocząć profilaktyczne kontrole jak najwcześniej. Do wykonania mammografii powinny nakłonić przede wszystkim bóle piersi oraz różnego rodzaje zmiany w sutku i okolicach. Ponadto, kobiety które leczą się hormonalnie, również powinny zadbać o wykonanie tego typu badania.
Sprzęt mammograficzny
W placówkach medycznych wykorzystywane są zarówno mammografy cyfrowe, jak i analogowe. Powoli zaczyna odchodzić się od sprzętu analogowego, na rzecz cyfrowego, który jest dokładniejszy, a jakość obrazów jest lepsza, a obieg zdjęć jest znacznie ułatwiony. Bardzo znany i renomowany producent mammografów cyfrowych Philips zajmuje się wprowadzaniem tego sprzętu na rynek polski. Na stronie tej firmy znajdziecie mnóstwo przydatnych informacji na temat tego sprzętu: https://www.philips.pl/healthcare/product/HC714047/mammografia-microdose-si
Przygotowanie do badania
Do wykonania badania mammografem nie ma specjalnych wytycznych, które muszą być spełnione. Mimo to, dobrze jeśli kobieta w dniu badania powstrzyma się od użycia preparatów takich jak kremy, balsamy czy stosowania dezodorantu w okolicach górnej części ciała. Badanie wykonywane jest po przedstawieniu skierowania. Jeśli kobieta miała już wykonywaną mammografię, ważne by miała przy sobie wcześniejsze wyniki badań.
Wynik badania
Oczywiście po wykonaniu badania należy spokojnie czekać na jego wyniki. Jeśli jednak zdarzy się tak, że badania wykazały pewne zmiany i pojawi się podejrzenie nowotworu, pacjentka zostaje skierowana na dalszą diagnostykę. W skład dodatkowych badań specjalistycznych wchodzi mammografia uzupełniająca, USG oraz biopsja cienkoigłowa, które pozwolą na potwierdzenie lub wykluczenie choroby nowotworowej.