KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówJak sprawdzić czy pielęgniarka lub położna ma prawo wykonywania zawodu?
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych prowadzi Centralny Rejestr Pielęgniarek i Położnych, w którym pacjenci, podmioty lecznicze i opiekuńcze mogą zweryfikować uprawnienia do wykonywania zawodu pielęgniarki i zawodu położnej. System ten to narzędzie do zapewnienia bezpieczeństwa zarówno placówkom medycznym, a przez to samym pacjentom, jak też pielęgniarkom i położnym. Weryfikacja uprawnień zawodowych zapewnia gwarancję realizacji świadczeń medycznych na najwyższym poziomie, przez osoby do tego uprawnione, natomiast pielęgniarki i położne mają pewność ochrony miejsc pracy przez zatrudnianie jedynie wykwalifikowanego personelu.


Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych prowadzi, w formie elektronicznej, Centralny Rejestr Pielęgniarek i Położnych (CRPiP).Daje on możliwość zweryfikowania statusu zawodowego potencjalnego kandydata na pracownika.Dostęp do platformy jest otwarty dla każdego, a sama procedura jest bardzo prosta.Wystarczy wpisać imię i nazwisko, pesel lub numer prawa wykonywania zawodu osoby, którą chcemy poddać weryfikacji.Sprawdzenia można dokonać za pośrednictwem Internetu pod adresem – http://nipip.pl/weryfikacja-pwz/
Informacje te są szczególnie niezbędne dla pracodawców, który musi mieć pewność, że zatrudnia osoby posiadające prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub zawodu położnej. Zgodnie z art. 86 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej pracodawca zatrudniający osobę nieposiadającą prawa wykonywania zawodu wymaganego do udzielenia świadczeń – podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
„Większość pracodawców przed zatrudnieniem pracownikadokonuje przeglądu wiadomości o kandydacie. Pielęgniarki i położne cieszą się wysokim wskaźnikiem zaufania społecznego – przez co niewiele osób zakłada, że osoba zgłaszająca się do pracy może podszywać się pod wykwalifikowanego pracownika i nie posiadać prawa wykonywania zawodu. Zarówno pacjent, jak i pracodawca mają możliwość sprawdzenia czy dana osoba posiada Prawo Wykonywania Zawodu Pielęgniarki lub Położnej. Dodatkowo, coraz więcej osób korzysta z osobistej pomocy pracowników medycznych w swoich domach.Może to generowaćsytuacje, w których świadczenia opiekuńcze i medyczne pełnią osoby bez odpowiedniego wykształcenia – ponieważ nie są sprawdzane w systemie.Centralny Rejestr i korzystanie z niego zarówno przez pracodawców, jak i osoby prywatne jest najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów” –mówi Zofia Małas, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
W Polsce nad sytuacjami, kiedy występuje podejrzenie przestępstwa – w tym przypadku podejmowanie pracy, jako pielęgniarka i położna bez Prawa Wykonywania Zawodu – czuwa Samorząd Zawodowy. Podejrzenia można zgłaszać do okręgowych rzeczników lub bezpośrednio do prokuratury. Bezpieczeństwo pacjentów jest sprawą priorytetową. Warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich oraz uniknąć sytuacji, które mogą zagrażać życiu bądź zdrowiu –przez nieodpowiednią opiekę medyczną osób do tego niewykwalifikowanych. Dlatego przed zatrudnieniem możnadokonać weryfikacji zawodowej. Informacje na temat danych oraz liczby pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia są gromadzone i na bieżąco aktualizowane. Jeśli występuje chociażby minimalna niepewność, co do kompetencji kandydata – warto zgłosić to do odpowiednich instytucji.
Konieczne jest wdrożenie szeregu usprawnień w systemie zdrowia w celu poprawy sytuacji zawodowej pielęgniarek i położnych oraz bezpieczeństwa i wygody pacjentów:
•    Ustalenie norm, czyliminimalnych progów zatrudnienia i kwalifikacji pielęgniarek i położnych w placówkach medycznych na wszystkich typach oddziałów.
•    Likwidacja jednoosobowych obsad pielęgniarskich i położniczych, które są dużym obciążeniem dla personelu i obniżają jakość opieki nad pacjentem – obecnie pielęgniarka zajmuje się kilkunastoma-kilkudziesięcioma pacjentami, podczas gdy w Europie zachodniej jest to kilku pacjentów.
•    Wprowadzenie zawodu opiekuna medycznego na szeroką skalę – co umożliwipersonelowi medycznemu (pielęgniarkom i położnym) realizowanie swoich podstawowych obowiązków, jakimi są czynności specjalistyczne, medyczne i edukacyjne. Jest to kluczowe, zwłaszcza przy tak dramatycznej sytuacji w zawodzie pielęgniarki i położnej jak ta, która ma miejsce w Polsce.
•    Dokonanie nowelizacji standardów kształcenia dla kierunków pielęgniarstwo i położnictwo na studiach pierwszego i drugiego stopnia – w celu zapobieżenia powtarzania tych samych kwestii na różnych poziomach kształcenia. Niezbędna jest też ewaluacja programów kształcenia podyplomowego.
•    Informatyzacja – usprawniłaby pracę w służbie zdrowia m.in. pielęgniarkom i położnym, które skorzystałyby na digitalizacji – dzięki czemu więcej czasu mogłyby poświęcić na czynności medyczne.
•    Wdrożenia realnych benefitów dla absolwentów oraz poprawy warunków pracy i płacy tak, żeby była adekwatna do wysokich kwalifikacji zawodowych i poziomu odpowiedzialności podejmowanej pracy.
Działania te są niezbędne ze względu na dramatyczną sytuację polskich pielęgniarek i położnych. Zwłaszcza, że zawód pielęgniarki i położnej jest zawodem samodzielnymi stanowi integralną część zespołu medycznego. Pielęgniarki i położne posiadają wiele dodatkowych kwalifikacji – np. od 2016 roku mogą wystawiać recepty i skierowania na niektóre badania, co pozytywnie wpływa na efektywne wykorzystanie czasu pracy członków zespołu terapeutycznego.
W Polsce współczynnik liczby pielęgniarek i położnych na 1 tys. mieszkańców wynosi średnio jedynie 5,2, natomiast w OECD wskaźnik ten wynosi 9,8. Liczba pielęgniarek i położnych kształtuje się następująco:
•    w przedziale wiekowym 41-60: 172 706
•    w przedziale 21-40 lat – mającym zastąpić ww. przedział – to tylko 32 993.
Oznacza to, że w 2033 roku będzie brakowało 169 tys. pielęgniarek i położnych. Zapewnienie zastępowalności pokoleń wymaga, aby w latach 2018-2033 wchodziło do systemu co najmniej 13 tys. pielęgniarek i położnych rocznie[1].
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych prowadzi, w formie elektronicznej, Centralny Rejestr Pielęgniarek i Położnych (CRPiP). Daje on możliwość zweryfikowania statusu zawodowego potencjalnego kandydata na pracownika. Dostęp do platformy jest otwarty dla każdego, a sama procedura jest bardzo prosta. Wystarczy wpisać imię i nazwisko, pesel lub numer prawa wykonywania zawodu osoby, którą chcemy poddać weryfikacji. Sprawdzenia można dokonać za pośrednictwem Internetu pod adresem – http://nipip.pl/weryfikacja-pwz
Zapraszamy również na http://nipip.pl/ oraz Facebook
________________________________________
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych (NIPiP)  jest jednostką organizacyjną samorządu pielęgniarek i położnych posiadającą osobowość prawną. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych wraz z Okręgowymi Radami Pielęgniarek i Położnych reprezentuje osoby wykonujące zawód pielęgniarki lub położnej, by jak najlepiej dbać o interesy zawodowe, społeczne i gospodarcze tej grupy. W zakresie zainteresowań samorządu leży także troska o system kształcenia i należyte wykonywanie zawodów.
Zadaniem NIPiP jest czuwanie nad poszanowaniem prawa samorządowego, przestrzeganiem przepisów prawa dotyczącego wykonywania zawodów i zasad etyki zawodowej pielęgniarki i położnej. NRPiP informuje o kierunkach rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce, przedstawia zajmowane stanowisko w wybranych sprawach dotyczących stanu zdrowia społeczeństwa i polityki zdrowotnej państwa oraz organizacji ochrony zdrowia.