KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

e-ginekologia.plPytania do prawnika
Na pytania Czytelników odpowiada dr Maciej Gibiński, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, właściciel kancelarii prawnej Centrum Doradcze Prawa Medycznego.

Pielęgniarka i położna mogą więcej
Pielęgniarki i położne posiadające dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo będą uprawnione do samodzielnego ordynowania leków. Natomiast pielęgniarki i położne posiadające dyplom studiów pierwszego stopnia będą mogły na zlecenie lekarza wystawiać recepty na określone leki.

Małoletnia pacjentka odmawia leczenia
Dziecko nie poddające się leczeniu stanowi poważny problem dla lekarza. Czy jest możliwe prawidłowe leczenie pomimo zgody rodziców, wobec sprzeciwu dziecka? Jak prawo reguluje takie sytuacje? Jak zachować się w sytuacji, gdy opiekuni ustawowi nalegają na podjęcie leczenia, a małoletni pacjent nie chce.

Zasady posiadania kasy i skróty nazw
W związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, od 1 marca 2015 r. każdy lekarz ginekolog zobowiązany jest do posiadania kasy rejestrującej, popularnie zwanej kasą fiskalną.

Zagrożenia korupcyjne
Z przedstawicielem handlowym koncernu medycznego możemy umówić się tylko poza godzinami pracy. Nie wolno nam przyjąć od niego prezentu, jeśli jego wartość księgowa przekracza 100 zł. Na podarku musi być logo firmy. Jeśli firma sponsoruje szkolenie, musimy dostać od niej PIT – 8C.

Nowe zasady postępowania z odpadami
Jest nowy projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi. Nowości to: skrócenie czasu przechowywania odpadów z 72 do 24 godzin oraz wymóg oznakowania odpadów medycznych: datą i godziną otwarcia oraz zamknięcia pojemników, a także danymi identyfikującymi jednostkę.