KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Nowy Gabinet Ginekologiczny - nr 1/2023Hymenoplastyka Cz. 3: przygotowanie, doradztwo, wskazania i przeciwwskazania

Według WHO, z czysto medycznych powodów, rekonstrukcja błony dziewiczej nie jest wskazana medycznie. Procedura nie przynosi żadnych korzyści medycznych, więc nie ma odpowiednio korzystnego stosunku korzyści do ryzyka [15], ale powinniśmy wziąć pod uwagę kontekst kulturowy, o którym pisałem w poprzednich częściach, i działać w najlepszym interesie pacjentki.

Autor: Piotr Kolczewski


Czynnościowy podwzgórzowy brak miesiączki – przypadek kliniczny– diagnostyka oraz algorytm leczniczy

Pacjentka lat 26, zgłosiła się do poradni ginekologicznej z powodu wtórnego braku miesiączki od 4 miesięcy. Aktualnie nie jest aktywna seksualnie. Pierwszą miesiączkę w życiu miała w wieku 14 lat, a w wieku 15 lat miała już regularne cykle. Jednak w wieku 26 lat przestała miesiączkować.

Autor: dr hab. n. med. Sławomir Woźniak


Powikłanie w ciąży ektopowej
Często się zdarza, że pacjentki obwiniają lekarzy za niepowodzenia w donoszeniu ciąży. Czasem wynika to z działania lub zaniechania lekarza, czasem jednak przyczyny wynikają z patologii, która nie może być rozpoznana w początkowej fazie rozwoju ciąży.

Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża


Leczenie dysfunkcjonalnego krwawienia z macicy
Cavaterm to małoinwazyjna metoda, która umożliwia trwałe zmniejszenie lub nawet wyeliminowanie krwawienia miesiączkowego bez naruszania równowagi hormonalnej. Może być stosowana w przypadku endometrium o grubości powyżej 12 mm. Daje rewelacyjne wyniki, bo ponad 90 proc. kobiet leczonych tą metodą jest zadowolonych z zabiegu.

Autor: Marco Mirmesdagh, MDA


Rola szczepień przeciwko HPV w profilaktyce zakażeń ludzkimi wirusami brodawczaka
Płaskonabłonkowy rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet na całym świecie. W ponad 90% przypadków jest on spowodowany zakażeniami onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepionki przeciwko HPV zapewniają długotrwałą, niezawodną ochronę przed infekcjami HPV, które są najczęściej związane z procesem nowotworzenia.

Autorzy: dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, lek. Jacek Tulimowski, dr n. med. Paula Dobosz


Nowe zasady reklamowania wyrobów medycznych
Od początku 2023 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy REGULUJĄCE REKLAMOWANIE wyrobów medycznych. Jest to efekt wprowadzonej w życie 7 kwietnia 2022 r. nowej ustawy o wyrobach medycznych. Kwestie dotyczące reklamy wyrobów medycznych weszły z 9-miesięcznym opóźnieniem i zaczęły obowiązywać od Nowego Roku. Jakie zmiany przynoszą nowe przepisy dla praktykujących lekarzy? Czy zmieni się możliwość i zakres reklamowania gabinetów medycznych?

Autor: Tomasz Popielski


Dowiedz się więcej:

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Pobierz numer w wersji pdf.