głosowanie w sprawie aborcjiPrezydent Andrzej Duda skomentował decyzję Sejmu, który nie uchwalił ustawy dekryminalizującej pomoc w aborcji. Prezydent stwierdził: „Jestem zadowolony z wyniku głosowania, to jest wynik rozsądny.” Już wcześniej zapowiedział, że w przypadku przyjęcia ustawy w takim kształcie przez parlament, nie podpisze jej.

Podkreślił, że kobiety w ciąży nie będą "w żaden sposób karane" za dokonanie aborcji, dodając, że "kobieta jest tutaj w szczególnej sytuacji". Natomiast penalizacja osób, które uczestniczą w procesie aborcji nielegalnie, to "zupełnie inna sprawa". Prezydent uznaje aborcję za "pozbawianie ludzi życia".

Wynik głosowania w Sejmie

Sejm nie uchwalił projektu ustawy, który zakładał dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia ciąży. Za uchwaleniem ustawy głosowało 215 posłów, przeciw było 218, a 2 posłów wstrzymało się od głosu. Gdyby nie nieobecność kilku posłów koalicji, ustawa mogłaby zostać przegłosowana.
Projekt nowelizacji kodeksu karnego był jednym z czterech poselskich projektów dotyczących prawa do przerywania ciąży, skierowanych do Komisji Nadzwyczajnej po kwietniowym posiedzeniu Sejmu. Komisja zajęła się nim w pierwszej kolejności i pozytywnie zaopiniowała projekt pod koniec czerwca, po wysłuchaniu ekspertów i strony społecznej.

Aktualne przepisy prawne

Obecne przepisy, uregulowane w art. 152 kodeksu karnego, stanowią, że "kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech". Ta sama kara przewidziana jest za pomoc kobiecie ciężarnej w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub za nakłanianie jej do aborcji. Projektodawcy chcieli zmienić te przepisy, argumentując, że skoro przerwanie własnej ciąży nie jest czynem karalnym, to pomoc w aborcji również nie powinna być kryminalizowana.

Propozycje zmian

Projekt nowelizacji zakładał uchylenie dwóch paragrafów dotyczących karalności za pomoc w aborcji. W odniesieniu do zabiegu usunięcia ciąży po 12. tygodniu, projekt zawierał poprawkę mówiącą, że "nie popełnia przestępstwa lekarz, pielęgniarka lub położna, jeżeli przerwanie ciąży jest następstwem procedury medycznej potrzebnej do uchylenia niebezpieczeństwa grożącego zdrowiu lub życiu ciężarnej, lub gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".
Prezydent Andrzej Duda wyraźnie zadowolony z decyzji Sejmu, podkreśla swoje stanowisko wobec aborcji i konieczność penalizacji nielegalnych działań w tym zakresie.


Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: Głosowanie w sprawie aborcji

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym