KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

tabletka "dzień po"Pigułkę „dzień po” oferuje w Polsce jak dotąd 900 aptek, gotowość jej sprzedaży zgłosiło 1200 aptek. – 300 z nich czeka na podpisanie umowy – przekazała w poniedziałek minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Które apteki oferują tabletkę „dzień po”

– Uważam, że zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy zrobić i że kobiety i młode dziewczyny, które potrzebują i chcą skorzystać z tabletki, mogą dzisiaj to zrobić – podkreśliła minister zdrowia.
Od soboty (15 czerwca) także położne mogą ordynować octan uliprystalu w postaci do podawania doustnego, czyli tzw. tabletkę "dzień po". Do wykazu dodano nowe leki przeciwzakaźne stosowane w chorobach dróg moczowych, leki stosowane do leczenia trudno gojących się ran, oparzeń, szczepionki oraz środki antykoncepcji awaryjnej. W ostatnim przypadku dotyczącym położnych chodzi o octan uliprystalu w postaciach do podawania doustnego.

Tabletka "dzień po" bez recepty

Zniesienie recepty na tabletkę "dzień po" było jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Zapisano ją w "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządu". Wprowadzając pilotaż dla aptek, resort zdrowia obchodzi weto Andrzeja Dudy, przypomnijmy, że prezydent pod koniec marca nie zgodził się na podpisanie ustawy znoszącej recepty na pigułkę "dzień po", ponieważ pozwalała na zakup osobom od 15. roku życia bez konieczności zgody opiekuna. Według Andrzeja Dudy w przypadku tak młodych osób rodzice powinni wyrazić zgodę na zastosowanie pigułki. Pilotaż sprzedaży antykoncepcji awaryjnej rozpoczął się 1 maja br., został opracowany przez resort zdrowia, a realizowany przez NFZ. Program zakłada, że tabletkę "dzień po" farmaceuta z apteki biorącej udział w pilotażu może sprzedać pacjentce od 15. roku życia. Jest to tzw. usługa farmaceutyczna, w ramach której farmaceuta przeprowadza wywiad z pacjentką i wystawia receptę. Niepotrzebna jest przy tym ani zgoda, ani obecność opiekuna niepełnoletniej nastolatki. Farmaceuci sygnalizowali obawy, że jest to rozwiązanie niezgodne z prawem.

Skuteczność i bezpieczeństwo tabletki EllaOne


EllaOne jest uznawana za skuteczną metodę zapobiegania ciąży, szczególnie jeśli jest stosowana jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku. Badania pokazują, że może być skuteczna nawet do 5 dni po stosunku, jednak jej skuteczność jest najwyższa, gdy zostanie przyjęta w ciągu pierwszych 24 godzin.

EllaOne jest generalnie uznawana za bezpieczną, jednak jak każdy lek, może powodować skutki uboczne. Najczęstsze z nich to:

  • - Bóle głowy
    - Nudności
    - Zawroty głowy
    - Bóle brzucha
    - Zmiany w cyklu menstruacyjnym

W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne. EllaOne nie jest zalecana dla kobiet, które są już w ciąży, ponieważ nie jest to środek przerywający ciążę. Ponadto, jej skuteczność może być zmniejszona, jeśli kobieta jest otyła lub stosuje niektóre inne leki.

Interakcje i Przeciwwskazania

EllaOne może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, które wpływają na enzymy wątrobowe, takie jak:

  • - Leki przeciwpadaczkowe (np. fenytoina, karbamazepina)
    - Leki przeciwgruźlicze (np. ryfampicyna)
    - Leki przeciwgrzybicze (np. gryzeofulwina)
    - Leki stosowane w leczeniu HIV (np. rytonawir)

Kobiety stosujące te leki powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem EllaOne.

W CHPL tabletki EllaOne jest zapis, że po jej zażyciu nie powinno prowadzić się pojazdów mechanicznych. Po przyjęciu EllaOne, warto odczekać pewien czas i zwrócić uwagę na wszelkie reakcje organizmu, zwłaszcza na zawroty głowy, zmęczenie lub inne objawy, które mogą wpłynąć na zdolność koncentracji i refleks.


Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: tabletka "dzień po"

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym