Prokuratura Regionalna w Katowicach zakończyła śledztwo w sprawie śmierci w szpitalu 30-letniej pani Izabeli z Pszczyny. Przed sądem stanie trzech lekarzy, w tym ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego powiatowego Szpitala Joannitas w Pszczynie.
- Zdaniem prokuratury lekarze opiekujący się pacjentką postępowali niezgodnie ze sztuką lekarską w zakresie diagnostyki i terapii, czego skutkiem było obumarcie płodu i w konsekwencji śmierć pokrzywdzonej – zaznacza Rzeczpospolita.
Grozi za to od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.
Lekarze nie przyznają się do winy
Lekarze Andrzej P., Krzysztof P. i Michał M. nie przyznają się do winy. Wyjaśniają, że "zrobili wszystko zgodnie z procedurami i wiedzą medyczną". Umorzono natomiast postępowanie dotyczące opieki położniczej, "nie dopatrując się nieprawidłowości w postępowaniu położnych i pielęgniarek". Według prokuratury, zachowanie lekarzy nie miało żadnego związku z antyaborcyjnym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Gazeta podkreśla, że w trakcie składania wyjaśnień lekarze nie podnosili wyroku w swojej obronie.
Śmierć pani Izabeli z Pszczyny
Przypomnijmy, że śmierć pani Izabeli z Pszczyny wywołała w kraju faję protestów pod hasłem "Ani jednej więcej". Protestowano przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, wiążąc to z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. W placówce odbyła się kontrola przeprowadzona przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta. Dopatrzono się wówczas różnego rodzaju nieprawidłowości oraz naruszenia praw pacjenta, na szpital w Pszczynie nałożono karę w wysokości 650 tys. zł. W marcu tego roku dwóch lekarzy usłyszało od rzecznika odpowiedzialności zawodowej zarzuty za naruszenie kodeksu etyki lekarskiej. Dotyczą one naruszenia art. 4 ustawy o zawodzie lekarza oraz art. 8 Kodeksu Etyki Lekarskiej. Art. 4 ustawy o zawodach lekarza stanowi, że lekarz ma obowiązek wykonywać zawód zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością. Zgodnie z art. Kodeksu Etyki Lekarskiej lekarz powinien przeprowadzać wszelkie postępowania diagnostyczne, lecznicze i zapobiegawcze z należytą starannością, poświęcając im niezbędny czas.
Dowiedz się więcej - Trzech lekarzy stanie przed sądem - Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.