Zdaniem ekspertów, szczepienia w ciąży to nie tylko ochrona zdrowia matki, ale również zapewnienie bezpieczeństwa dziecku w pierwszych tygodniach życia. „Rekomendujemy szczepienia, które są bezpieczne, a ich profil bezpieczeństwa zdecydowanie przewyższa potencjalne ryzyko. Chronią one nie tylko kobiety ciężarne, ale także noworodki, które przez pierwsze miesiące życia są bezbronne wobec wielu chorób” – powiedział prof. Jerzy Jaroszewicz, specjalista chorób zakaźnych ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Szczepienie przeciwko krztuścowi jest jednym z kluczowych działań zalecanych przez ginekologów i neonatologów. Dzięki niemu dziecko zyskuje ochronę przed tą poważną chorobą w pierwszych tygodniach życia.
„Kobiety planujące dziecko powinny zrobić wszystko, aby ich dzieci były zdrowe. Jednym z takich działań jest szczepienie przeciwko krztuścowi, które zabezpiecza noworodka przez pierwsze siedem tygodni życia” – dodała dr Maria Borek-Grzyb, ginekolog.
Wyzwania w popularyzacji szczepień
Pomimo naukowych dowodów na skuteczność szczepień, przekonania antyszczepionkowe wciąż utrudniają ich popularyzację. Po pandemii COVID-19 odnotowano wzrost liczby zachorowań na choroby zakaźne, takie jak grypa czy RSV.
W 2023 roku w Polsce zarejestrowano 3,7 mln przypadków grypy, z czego 1,7 mln dotyczyło dzieci. Na Śląsku, gdzie populacja liczy niemal 4,5 mln osób, sytuacja ta stanowi szczególne wyzwanie.
„Sam fakt, że mamy tak dużą populację, powoduje, że przypadków zachorowań jest naprawdę dużo. Staramy się jednak poprawiać sytuację i skutecznie przeciwdziałać tym wyzwaniom” – zauważył dr n. med. Grzegorz
Hudzik, śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.
Nauka jako podstawa decyzji medycznych
Eksperci przypominają, że medycyna opiera się na faktach naukowych, a alternatywne teorie i metody nie znajdują potwierdzenia w badaniach.
„W medycynie nie ma alternatywnych medycyn czy środków naturalnych jako podstawowych narzędzi leczenia. Decyzje powinny opierać się wyłącznie na nauce i potwierdzonych faktach” – podkreślił dr Hudzik.
Kluczowe wnioski
Edukacja kobiet na temat szczepień to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki zdrowotnej. Szczepienia w ciąży mogą uratować zdrowie i życie zarówno matki, jak i dziecka. Jednak konieczne jest dalsze podnoszenie świadomości, zarówno wśród pacjentek, jak i w społeczeństwie, aby przeciwdziałać fałszywym informacjom i zwiększać dostępność szczepień.
Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: Dlaczego szczepienia w ciąży są ważne?
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym