Do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej zostanie wpisane badanie nasienia, czyli seminogram. Tak przewiduje opublikowany w piątek, 21 lipca br., projekt nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie.
Badanie nasienia jest podstawowym badaniem pierwszego rzutu
– Badanie nasienia jest podstawowym badaniem pierwszego rzutu wykorzystywanym w diagnostyce niepłodności męskiej, która powinna się rozpocząć równolegle z diagnostyką kobiety. W trakcie badania analizowane są ogólne parametry nasienia takie, jak objętość i lepkość ejakulatu, czas upłynnienia, pH, wygląd nasienia, ogólna liczba plemników w nasieniu, liczba plemników w 1 ml ejakulatu, odsetek żywych i poruszających się plemników, a także ewentualna aglutynacja (zgrupowanie) plemników i stopień jej zaawansowania. Dobry wynik badania wstrzymuje dalszą diagnostykę, a zły pozwala zaplanować dalsze działania związane z pogłębioną diagnostyką – uzasadniono w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Planowany termin wejścia w życie rozporządzenia to 14 dni od dnia ogłoszenia. Rozporządzenie ogłoszono 21 lipca, więc wejdzie w życie 4 sierpnia 2023 r.
Komu przysługuje to badanie?
Badanie wykonuje się u pełnoletnich mężczyzn, którzy przez co najmniej 12 miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę w sytuacji, gdy partnerka ma poniżej 35 lat lub którzy przez co najmniej 6 miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę w sytuacji, gdy partnerka ma powyżej 35 lat lub mają rozpoznanie według klasyfikacji ICD-10: „N46 Niepłodność męska”. Prawidłowy wynik badania pozwala na wstrzymanie dalszej diagnostyki, natomiast nieprawidłowy – pozwala zaplanować dalsze działania związane z pogłębioną diagnostyką. Planowany termin wejścia w życie rozporządzenia to 14 dni od dnia ogłoszenia. Szacuje się, że przyczyna niepłodności w 35-40 proc. tkwi po stronie kobiety i w takim samym stopniu po stronie mężczyzny. Wprowadzenie tego świadczenia gwarantowanego z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) rekomendował Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Dowiedz się więcej - Seminoram - Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.