Skomplikowany zabieg leczenia zaawansowanej endometriozy, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii: rozszerzonej rzeczywistości i robota chirurgicznego da Vinci, przeprowadzili lekarze z krakowskiego Szpitala na Klinach.
Specjaliści podkreślają, że największym wyzwaniem, z uwagi na stopień zaawansowania choroby, było zaplanowanie zabiegu. Podczas operacji wykorzystano HoloLens 2, czyli gogle rozszerzonej rzeczywistości i specjalne oprogramowanie.
Wirtualne okulary pomogły lekarzom
Dane obrazowe pacjentki zostały wykorzystane do stworzenia hologramów przedstawiających wewnętrzne narządy miednicy mniejszej. Dzięki tym nowoczesnym technologiom, chirurdzy zyskali nowe możliwości wizualizacji i prezentacji danych medycznych. Dzięki temu mogli zobaczyć oraz ocenić zrosty i ogniska endometriozy, jak również ich dokładną lokalizację w stosunku do innych narządów.
– W naszym szpitalu uruchomiliśmy wiele projektów z myślą o zdrowiu kobiet. Jakość ich życia zmieniła się dzięki pracy naszych zespołów, ich wytrwałości i zaangażowaniu na rzecz poprawy standardów opieki ginekologicznej – mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach. Gogle rozszerzonej rzeczywistości, które umożliwiają chirurgowi wyświetlanie narządów wewnętrznych pacjenta w trójwymiarze, w formie hologramów krakowski ośrodek wykorzystał jako pierwszy w Polsce.
Trudności operacyjne
– Chirurgiczne leczenie głęboko naciekającej endometriozy wiąże się z istotnymi trudnościami dla operujących lekarzy z powodu zaburzonej anatomii w obrębie narządów miednicy mniejszej. W praktyce oznacza to, że operacja stwarza duże ryzyko poważnych powikłań śródoperacyjnych, np. uszkodzenia jelit, pęcherza moczowego i moczowodów oraz dużych naczyń w miednicy mniejszej, a także powikłań późnych, takich jak przetoki odbytniczo-pochwowe i pęcherzowo-pochwowe – mówi dr n. med. Maciej Olszewski z krakowskiego Szpitala na Klinach.
Dzięki zastosowanej technologii możliwe było stworzenie wewnętrznego modelu narządów miednicy mniejszej. Lekarze byli w stanie zobaczyć oraz ocenić zrosty i ogniska endometriozy, jak również ich dokładną lokalizację w stosunku do innych narządów, co pozwala na bezpieczne i dokładne zaplanowanie operacji i zmniejszenie ryzyka powikłań.
Szacuje się, że endometrioza w Polsce może dotyczyć nawet 2 milionów Polek. Diagnozowana zbyt późno prowadzi do wielu powikłań, uniemożliwia zajście w ciążę, a dla większości kobiet wiąże się z przewlekłym bólem.
Dowiedz się więcej - Wirtualne okulary:
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.