Listopad 2024 roku zapisał się w historii jako miesiąc z najmniejszą liczbą urodzeń od czasów II wojny światowej. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) na świat przyszło jedynie 18,5 tys. dzieci, bijąc tym samym rekord z czerwca 2023 roku, kiedy liczba urodzeń wyniosła 19 tys. Jest to kolejny wyraźny sygnał pogłębiającego się kryzysu demograficznego, który od lat stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań dla Polski.
Ubytek naturalny i prognozy demograficzne
Eksperci alarmują, że liczba urodzeń w całym 2024 roku prawdopodobnie nie przekroczy 260 tys., co oznacza historycznie niski poziom urodzeń w skali rocznej. Aby osiągnąć ten próg, w grudniu musiałoby urodzić się 27-28 tys. dzieci, co jest scenariuszem mało realnym. Jednocześnie systematyczny spadek liczby urodzeń przy względnie stabilnym poziomie zgonów powoduje, że w Polsce pogłębia się ubytek naturalny. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba zgonów przewyższyła liczbę urodzeń aż o 156,5 tys., co oznacza postępującą depopulację.
Polityka prorodzinna – dlaczego nie działa?
Pomimo wprowadzania różnych programów wsparcia dla rodzin, efekty polityki prorodzinnej są krótkotrwałe i nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. W 2023 roku liczba urodzeń wyniosła 272 tys., co oznacza spadek o 33 tys. (11 proc.) w stosunku do roku poprzedniego. W porównaniu do powojennego boomu demograficznego, kiedy w latach 50. XX wieku w Polsce rodziło się nawet 800 tys. dzieci rocznie, obecna sytuacja demograficzna jawi się jako alarmująca.
Jak zahamować kryzys demograficzny?
Zdaniem ekspertów istnieją dwa główne sposoby na spowolnienie procesu depopulacji:
Zwiększenie imigracji – Polska mogłaby wdrożyć długofalową politykę migracyjną, ułatwiającą osiedlanie się i integrację cudzoziemców, którzy mogliby zasilić rynek pracy i wpłynąć na wzrost liczby urodzeń.
Inwestycje w kapitał ludzki i technologie – zwiększone nakłady na edukację, automatyzację i innowacyjne rozwiązania mogą zredukować skutki malejącej liczby ludności aktywnej zawodowo.
Obecne trendy demograficzne wskazują na konieczność systemowych działań i długoterminowej strategii demograficznej, która pozwoliłaby zahamować proces depopulacji i uniknąć negatywnych konsekwencji społeczno-ekonomicznych.
Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: Dramatyczny spadek liczby urodzeń w Polsce
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym