2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

Sztuczna macicaSztuczna macica ma zacząć ratować ludzkie noworodki. Jest to możliwe po ponad trzystu zakończonych sukcesem testach na przedwcześnie urodzonych jagniętach. – Pierwsze próby mogą odbyć się już w tym roku – zapowiada Amerykańska Agencja Żywności i Leków.

Sztuczna macica dla wcześniaków

Testy odbyły się m.in. w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii. Zespół lekarzy i naukowców z tej placówki pomyślnie przetestował sztuczną macicę na jagniętach – umieszczone w urządzeniu zwierzęta otworzyły oczy, stały się bardziej aktywne i wykonywały normalne ruchy związane z oddychaniem i połykaniem.
Przypomnijmy, że główną przyczyną bardzo wysokiej śmiertelności dzieci urodzonych przed 24. tygodniem ciąży jest to, że ich płuca nie są dostatecznie rozwinięte, by zacząć oddychać powietrzem. Testy na zwierzętach potwierdziły też, że urządzenie pozwala na prawidłowy rozwój mózgu i stabilny poziom odżywienia – takie, jak miałoby to miejsce w łonie matki.
Agencja Żywności i Leków (FDA) z dużym prawdopodobieństwem wyda zezwolenie na użycie sztucznej macicy o nazwie EXTEND do podtrzymywania życia ludzkich wcześniakach jeszcze w tym roku.

Jak właściwie wykorzystać sztuczną macicę?

Nad planami dotyczącymi wykorzystania sztucznej macicy debatowało dwudziestu ekspertów – neonatolodzy, pediatrzy, bioetycy. Podczas spotkania z przedstawicielami FDA omówili kroki, jakie należy podjąć, aby przeprowadzić badanie sztucznej macicy na ludziach. Część naukowców uważa, że dane przedkliniczne „wystarczają do rozważenia szczegółowo zaprojektowanego badania klinicznego". Decyzja FDA w tej sprawie ma zostać ogłoszona w najbliższych miesiącach.
Przypomnijmy, że jeszcze w czerwcu zeszłego roku „The Journal of the American Medical Association" określił prace nad sztuczną macicą jako „nic więcej niż naiwną technicznie i rozwojowo, a jednocześnie sensacyjnie spekulatywną mrzonkę" i odrzucił możliwość badań na ludziach w najbliższej przyszłości. Główną przyczyną bardzo wysokiej śmiertelności dzieci urodzonych przed 24 tygodniem ciąży jest to, że ich płuca nie są dostatecznie rozwinięte, by zacząć oddychać powietrzem. Testy na zwierzętach potwierdziły też, że urządzenie pozwala na prawidłowy rozwój mózgu i stabilny poziom odżywienia – takie, jak miałoby to miejsce w łonie matki.


Dowiedz się więcej - Sztuczna macica - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.