Firma Novartis ogłosiła wyniki analizy pośredniej NATALEE, badania fazy III oceniającego rybocyklib w skojarzeniu z terapią hormonalną. Badanie przeprowadzono w szerokiej populacji pacjentów z wczesnym rakiem piersi z obecnością receptorów hormonalnych/bez obecności receptora ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2 (HR+/HER2-), u których występuje ryzyko nawrotu choroby. W wyniku zastosowania rybocyklibu w skojarzeniu z terapią hormonalną (ET) w porównaniu ze standardową monoterapią hormonalną w leczeniu adjuwantowym stwierdzono istotnie mniejsze ryzyko nawrotu choroby.
Poszukiwanie nowych terapii
Szacuje się, że około 30-60% pacjentek z wczesnym rakiem piersi (EBC) HR+/HER2- w stadium II i III leczonych jedynie hormonoterapią pozostaje w grupie ryzyka nawrotu raka piersi.
– U większości pacjentek choroba jest diagnozowana na wczesnym etapie, a celem wprowadzanej terapii jest wyleczenie raka piersi. Ryzyko nawrotu choroby osiąga szczyt w ciągu pierwszych trzech lat od rozpoznania nowotworu, ale nigdy nie znika całkowicie – powiedział dr Dennis J. Slamon, dyrektor ds. badań klinicznych/translacyjnych, Uniwersytetu Kalifornijskiego, Los Angeles Jonsson Comprehensive Cancer Center oraz przewodniczący i dyrektor wykonawczy Translational Research In Oncology (TRIO) i główny badacz w badaniu NATALEE.
– Istnieje pilna potrzeba znalezienia nowych, dobrze tolerowanych terapii, które pozwolą uniknąć nawrotu choroby, jednocześnie nie wpływając negatywnie na jakość życia pacjentów.
Pozytywne wyniki badania
Badanie NATALEE, w ramach którego przez trzy lata podawano rybocyklib w skojarzeniu z terapią hormonalną, zostało opracowane z myślą o pacjentkach i ich potrzebach. Optymizmem napawa fakt, że w tym badaniu osiągnięto główny punkt końcowy.
Zgodnie z protokołem badania NATALEE, prowadzona będzie dalsza obserwacja pacjentów w celu oceny długoterminowych wyników, w tym przeżycia całkowitego – dodał naukowiec.
– Pozytywne wyniki NATALEE stanowią kamień milowy w naszych ambitnych planach objęcia korzyściami ze stosowania rybocyklibu – w oparciu o sprawdzoną skuteczność tej terapii w leczeniu raka piersi z przerzutami HR+/HER2- także pacjentki z wcześniejszymi stadiami raka piersi. Te wyniki mogą zmienić paradygmat u pacjentów zagrożonych nawrotem choroby, w tym osób bez zajęcia węzłów chłonnych, u których dobrze tolerowane opcje terapeutyczne zapobiegania nawrotom są ograniczone – skomentował dr Shreeram Aradhye, prezes Globalnego Rozwoju Leków i dyrektor medyczny w Novartis.
Dowiedz się więcej - Obiecujące wyniki rybocyklibu - Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.