fotolia USGPytanie o różnice pomiędzy badaniem USG wykonywanym metodą dopochwową, a metodą przez powłoki brzuszne, zadaje sobie wiele kobiet odwiedzających gabinet lekarza ginekologa. Niektóre kobiety mogą odczuwać obawy, czy pewien dyskomfort w związku z badaniem dopochwowym, inne mogą zadawać pytanie, czy USG wykonywane przez powłoki brzuszne jest wystarczająco dokładne. Tak naprawdę, każda w powyższych metod badania ma swoje zalety i wskazania, ale także ograniczenia. Kiedy zatem powinno się wykonywać USG dopochwowe, a kiedy przez powłoki brzuszne?

 

Dlaczego jest tyle różnych sposobów badania USG?

Ultrasonografia, jak każda inna metoda diagnostyki obrazowej, opiera się na prawach fizyki. W USG wykorzystywane są właściwości ultradźwięków, które wytwarzane w głowicy aparatu USG, przechodzą poprzez poszczególne struktury ciała człowieka, na granicy różnych tkanek są odbijane i wracają do aparatu, gdzie przetwarzane są na dwuwymiarowy obraz, odzwierciedlający przekrój badanych struktur. Różne głowice aparatu USG mają różny kształt i emitują fale ultradźwiękowe o różnej częstotliwości. Ogólna zasada jest następująca: im niższa częstotliwość, tym głębiej penetrują fale dźwiękowe i tym głębsze struktury daje się uwidocznić. Z kolei zastosowanie głowicy emitującej fale z większą częstotliwością, pozwala na uzyskanie dużo lepszej rozdzielczości obrazu, a więc także na uwidocznienie bardzo małych struktur, jednak fale te nie wnikają głęboko i można zobrazować tkanki znajdujące się bliżej głowicy. Z tego powodu, podczas badania ginekologicznego najczęściej wykonywane jest USG dopochwowe, aby badane struktury znajdowały się maksymalnie blisko głowicy aparatu i aby można było wyraźnie uwidocznić bardzo małe struktury w zakresie narządów rodnych kobiety. Badanie przez powłoki brzucha, choć mniej dokładne, proponowane jest kobietom, które są dziewicami, nie zgadzają się na badanie dopochwowe, a także będącym w ciąży, począwszy od drugiego trymestru.

Co można wykryć w dopochwowym ginekologicznym badaniu USG?

Badanie ginekologiczne USG, choć nie jest badaniem przesiewowym,  może być badaniem profilaktycznym. Może być również badaniem  diagnostycznym, kiedy występują jakieś niepokojące objawy. Najlepszym momentem na wykonanie takiego badania u kobiet miesiączkujących jest pierwsza faza cyklu, zaraz po zakończeniu miesiączki, a więc około 5-10 dnia cyklu. Badanie to pozwala wcześnie uchwycić zmiany patologiczne w zakresie zarówno jajników, jak i macicy, w tym błony śluzowej macicy, nazywanej endometrium. W przypadku zaburzeń miesiączkowania, w diagnostyce niepłodności, czy w poszukiwaniu przyczyn nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych lub bólów podbrzusza, badanie dopochwowe USG jest jednym z podstawowych. Niewątpliwą zaletą badania USG dopochwowego jest możliwość jego wykorzystania w położnictwie. Dzięki tej metodzie diagnostycznej, można uwidocznić pęcherzyk ciążowy, rozwijający się zarodek, a także bijące serce dziecka już w pierwszych tygodniach ciąży. Badanie dopochwowe USG wykonuje się maksymalnie do 14 tygodnia ciąży. Jeszcze jednym zastosowaniem USG dopochwowego jest tzw. ultrasonograficzne monitorowanie owulacji, pozwalające wybrać kobietom zmagającym się z trudnościami w zajściu w ciążę, najbardziej optymalny moment cyklu na poczęcie.

Kiedy wykonać ginekologiczne USG przez powłoki brzuszne?

Jak już wspomniano wcześniej, jednym ze wskazań do wykonania USG przez powłoki brzuszne jest dziewictwo kobiety, poddającej się badaniu. Ponadto, w przypadku chorób dających duże dolegliwości bólowe dróg rodnych, badanie dopochwowe może być trudne do wykonania i wówczas przeprowadza się badanie przez powłoki brzuszne. Choć jest ono mniej dokładne, wystarcza do zgrubnego zobrazowania jajników oraz macicy i uchwycenia większych patologii tych narządów. Także od 11 tygodnia ciąży, badanie USG przez powłoki brzuszne jest bezpieczną i w zupełności wystarczającą metodą do badania rozwijającego się dziecka.

USG należy do badań bezpiecznych, gdyż nie jest używane w nim żadne szkodliwe promieniowanie i może ono być często powtarzane. Wykorzystanie tej metody obrazowania w ginekologii znacznie ułatwia diagnostykę i dzięki temu pozwala lepiej radzić sobie z chorobami narządów rodnych kobiety.

Jeśli szukasz miejsca, gdzie mogłabyś wykonać badanie USG, odwiedź stronę medistore.com.pl

Sprzęt Ginekologiczny

loading...
Sprzęt ginekologiczny