KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Miscellanea
Nowości z rynku ginekologicznego oraz informacjena temat najnowszych uregulowań prawnych dotyczących ginekologów.

Termoablacja ultradźwiękowa
Termoablacja ultradźwiękowa, innowacyjna metoda leczenia mięśniaków macicy przy użyciu technologii Philips HIFU, jest już dostępna w Polsce. Pierwszą kliniką wykonującą zabiegi tą metodą jest Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA w Rzeszowie.

Wszystko o kasach fiskalnych
Teoretycznie od 1 stycznia 2015 roku, a praktycznie 3 miesiące później we wszystkich gabinetach lekarskich będą musiały być zainstalowane kasy fiskalne. To nowe rozporządzenie Ministra Finansów. Trzy miesięczny okres zwłoki to czas, w którym lekarze mają uporać się z zakupem kasy fiskalnej i rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży.

Wymagająca samokontrola
Primum non nocere– po pierwsze nie szkodzić, to najważniejsza zasada etyczna lekarza, o której pamięta każdy, kto wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie niesie pomoc pacjentowi. Można zadać sobie pytanie, czy słowa znanej każdemu lekarzowi sentencji odnoszą się tylko i wyłącznie do fachowego świadczenia zdrowotnego, czy można też rozumieć je jako przewidywanie wszelkich zagrożeń, jakie niesie jego udzielanie?

Nie zawieszaj praktyki
Każdy lekarz ginekolog jest uprawiony do prowadzenia działalności gospodarczej. Firma lekarza musi być wpisana do ewidencji działalności gospodarczej. Na podmiocie wpisanym do ewidencji działalności gospodarczej spoczywa obowiązek złożenia wniosku o zmianę wpisu, jeśli uległy zmianie dane ginekologa objęte wpisem. Ponadto lekarz powinien złożyć wniosek o zmianę wpisu, jeżeli zawiesza lub wznawia działalność gospodarczą.

Źle wykonany zabieg?
Roszczenia pacjentów w przypadku nieprawidłowo wykonanego zabiegu mogą wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Choć większość zasadnych odszkodowań pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe, to trzeba wiedzieć, z jakimi roszczeniami lekarz może mieć do czynienia.

Przyjazny gabinet
Gabinet – przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością – powinien zapewniać możliwość korzystania z pomieszczeń dla pacjentów w sposób niewymagający pomocy osób trzecich. Dzięki dobrym rozwiązaniom przestrzennym osoba o ograniczonej sprawności będzie się czuła bezpiecznie i wygodnie.