Pytania do prawnika
Na pytania Czytelników odpowiada dr n. pr. Maciej Gibiński – absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, właściciel kancelarii prawnej Centrum Doradcze Prawa Medycznego.
Zespół niewydolności żylnej miednicy
Zespół przekrwienia miednicy (PCS – pelvic congestions syndrom), a obecnie coraz częściej nazywany zespołem niewydolności żylnej miednicy (PeVD – Pelvic Venous Disease) jest rzadkim, słabo poznanym i często błędnie diagnozowanym zaburzeniem krążenia żylnego w obrębie miednicy.
Test antygenowy do zadań pilnych
Pomimo panującej pandemii nadal chorujemy i będziemybędziemy chorować, nie tylko na koronawirusa. Rak szyjki macicy czy piersi, które są najczęściej diagnozowanymi nowotworami wśród kobiet – nie zniknęły.
Dezynfekcja przeciwko wirusowi SARS-CoV-2
Celem tego artykułu jest przybliżenie różnych technologii, które są wykorzystywane do walki z wirusem COVID-19. Jak wiemy, wirus ten rozprzestrzenia się drogą kropelkową i zostaje naniesiony na powierzchnie, pozostając na nich przez pewien czas.
Ograniczenia w korzystaniu z praw pacjenta
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym możliwe jest wprowadzenie ograniczeń w korzystaniu z praw pacjenta. Należy jednak takie ograniczenia wprowadzać bardzo ostrożnie.
W poszukiwaniu metod leczenia liszaja twardzinowego sromu
Coraz częściej do gabinetów ginekologicznych zgłaszają się pacjentki z dolegliwościami,które klasyfikujemy, jako liszaj twardzinowy sromu (VLS). Jednak tradycyjne leczenie miejscowe (sterydy, inhibitory kalcyneuryny) skuteczne są jest jedynie w ograniczonym zakresie. Nadzieję na skuteczne leczenie dają prowadzone właśnie badania z użyciem lasera frakcyjnego CO2.
Procedury w IMID w dobie koronawirusa
Procedury wdrożone po pojawieniu się koronawirusa w Warszawie uchroniły większość pacjentów Instytutu Matki i Dziecka przed zakażeniem. W szpitalu od marca było kilkanaście przypadków zakażenia personelu każdego szczebla oraz trzy zakażenia wśród pacjentów.
Choroba hemoroidalna u kobiet w ciąży
Szacuje się, że choroba hemoroidalna dotyka 50 proc. populacji. Bardzo często objawy związane z chorobą hemoroidalną pojawiają się w przebiegu ciąży. Badania wskazują, że jest to nawet 85 proc. wszystkich ciężarnych.
NGG 5/2020
- Szczegóły