KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówJak zadbać o zdrowie podczas pandemii COVID-19?
Koronawirusy to dość często występujące wirusy RNA. Ludzkie koronawirusy występują na całym świecie, powodując zwykle lekkie zachorowania sezonowe, głównie w okresie zimy i wczesnej wiosny. Do grupy koronawirusów należy także wirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19, objawiającą się ciężkimi infekcjami dróg oddechowych.

Pytania do prawnika
Na pytania Czytelników odpowiada dr n. pr. Maciej Gibiński – absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, właściciel kancelarii prawnej Centrum Doradcze Prawa Medycznego.

Dezynfekcja rąk w dobie pandemii COVID-19
Według WHO każdego roku u milionów ludzi na całym świecie pojawiają się infekcje, które rozwijają się, ponieważ nie stosowano odpowiednich procedur podczas opieki i leczenia. Aby było można wyeliminować lub ograniczyć ten proces, konieczne jest zachowanie wysokich standardów higieny, między innymi przez mycie i dezynfekcję rąk. Szczególnie teraz, w dobie pandemii COVID-19, jest to problem szczególnie istotny.

Opis przypadku. Syringoma wargi sromowej większej
W poprzednim wydaniu Nowego Gabinetu Ginekologicznego przedstawiłem krótki opis rzadkiego schorzenia skóry, jakim jest potówczak sromu (syringoma vulvae). W tym artykule prezentuję opis dalszego postępowania leczniczego.

Badać, nie oglądać
Nowe technologie teleinformatyczne bazujące na sztucznej inteligencji (AI) zaczynają otaczać nas z każdej strony. Wystarczy wpisać cokolwiek w wyszukiwarkę Google lub na YouTube, a przez kolejne dni będziemy adresatami ofert podobnych produktów lub twórczości. Jednak AI może ma też inne zastosowania, bardziej poważne i pożyteczne. Z technologii tej korzysta ginekologia i położnictwo.

Związek komórek macierzystych raka – CSCs z terapią raka

Dieta w PCOS
Zespół policystycznych jajników (PCOS) to jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń endokrynologicznych, które dotyka 4 – 12 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Jak dowodzą liczne badania, ważnym elementem w terapii PCOS jest zmiana sposobu życia, a także odpowiednio indywidualnie dobrana dieta.

Nowe zasady prowadzenia dokumentacji medycznej
1 lipca 2021 r. każdy gabinet, niezależnie czy wykonuje świadczenia komercyjnie, czy w ramach współpracy z NFZ, będzie musiał zintegrować swój system elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) z ogólnopolską platformą P1. Co to oznacza dla lekarza? Jakie musi podjąć kroki, aby zintegrować swój system z bazą Ministerstwa Zdrowia?