KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

20 listopada zaczną obowiązywać dwa nowe rozporządzenia Ministar Zdrowia, które odnoszą się bezpośrednio do lekarzy ginekologów. Pierwsze to rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, drugie to rozporządzenie w sprawie recept lekarskich.

 

To pierwsze wyznacza standardy wyposazenie gabinetu ginekologicznego oraz zakres badań i procedur medycznych, jakie powinien wykonać lekarz.

Generalnie poradę specjalistyczną w dziedzinie ginekologii i położnictwa może wykonać lekarz specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub ginekologii onkologicznej albo lekarz ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie położnictwa i ginekologii albo lekarz w trakcie specjalizacji położnictwa i ginekologii lub ginekologii onkologicznej.

W gabinecie, w którym udzielana jest porada musi znajdować się zestaw do pobrania materiału do badań cytologicznych, w tym jednorazowy wziernik i jednorazową szczoteczkę, umożliwiająca pobranie rozmazu jednocześnie z tarczy części pochwowej oraz z kanału szyjki macicy wraz z możliwością wykonywania badań przesiewowych w kierunku raka szyjki. Ponadto gabinet w poradni położniczej i położniczo-ginekologicznej musi być wyposażony w detektor tętna płodu.

Gabinet musi zapewnić dostępność do następujących badań: laboratoryjnych i mikrobiologicznych wykonywanych w medycznym laboratorium diagnostycznym wpisanym do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych; do badań USG z głowicami: przezpochwową, przezbrzuszną, do badania piersi; RTG; mammografii; kolposkopii, krioterapii, elektrokoagulacji.

Rozporządzenie nakazuje aby realizacja świadczenia odbywała się zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (Dz. U. z 2012 r. poz. 1100)

Troszkę mniej skomplikowane są wymagania dotyczące porad ginekologicznych dla dziewcząt. Może ich udzielać tylko lekarz specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Gabinet musi być wyposażony w zestaw do pobrania materiału do badań cytologicznych i zapewnić dostęp do tych samych badań co "standardowy" gabinet ginekologiczny: USG, RTG, itp

 

Rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej

Rozporządzenie w sprawie recept lekarskich.