KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

błąd medycznyZmianom prawa zaostrzającym odpowiedzialność karną lekarzy i lekarzy dentystów sprzeciwia się samorząd lekarski. Jego przedstawiciele podkreślają, że karą za błąd medyczny, popełniony nieumyślnie, nie powinno być pozbawienie wolności, zwłaszcza lekarza, który jest przemęczony ze względu na złą organizację pracy.
Naczelna Rada Lekarska podkreśla również, że zmiana przepisów nie wpłynie na poprawę standardów jakości w ochronie zdrowia. Pomysł podwyższenia kary za nieumyślne spowodowanie śmierci chce wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości.

Obecnie zgodnie z art. 155 kodeksu karnego taki czyn podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Po uchwaleniu nowelizacji minimalny wymiar kary wyniesie 6 miesięcy, a maksymalny 8 lat pozbawienia wolności.
W myśl przepisów, nie będzie można warunkowo umorzyć postępowania, a także lekarze częściej trafią za kratki. Pomysłodawca projektu podkreśla, że zmiany są potrzebne, a obecna sankcja nie przystaje do „abstrakcyjnego bezprawia tego typu czynu, umiejscowienia życia w hierarchii dóbr prawnych oraz nie spełnia należycie funkcji prewencyjnej i sprawiedliwościowej kary”.
- Całą nowelizację kodeksu karnego, w zakresie w jakim zmierza do zwiększenia wymiaru kary za nieumyślne przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, trzeba ocenić krytycznie – mówi portalowi Prawo.pl Rafa Hołubicki. – Samorząd lekarski sprzeciwia się wszelkim zmianom prawa zaostrzającym odpowiedzialność karną lekarzy i lekarzy dentystów. Karą za błąd medyczny popełniony nieumyślnie przez lekarza nie powinna być kara pozbawienia wolności. – Zapis w projekcie nie zachęci personelu medycznego do raportowania zdarzeń niepożądanych, bo wbrew założeniom, przepis ten w żaden sposób nie spowoduje wyłączenia odpowiedzialności, zarówno karnej, cywilnej jak i dyscyplinarnej lekarzy za nieumyślne błędy medyczne – np. w sytuacji gdy z inicjatywą jakiegoś postępowania przeciwko lekarzowi wystąpi sam pacjent, a co de facto obejmuje przeważającą większość postępowań przeciwko lekarzom z tytułu błędów medycznych – czytamy w stanowisku Naczelnej Rady Lekarskiej.

 

 

_____________________________________________________

Dowiedz się więcej:

Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.