KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówDzięki rozwiązaniu o nazwie "Chmura dla zdrowia", wkrótce możliwe będzie bezpieczne tworzenie, autoryzowanie i gromadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej w Internecie. Celem tego działania jest cyfryzacja ochrony zdrowia i umożliwienie jednostkom medycznym świadczenia e-Usług z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Spółkę Krajowy Operator Chmury Medycznej tworzą Asseco Poland i Chmura Krajowa, będzie ona specjalizowała się we wdrożeniach elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) w chmurze. Spóła zapowiada, że do końca czerwca bieżącego roku z EDM w chmurze korzystać będą mogły trzy zasadnicze grupy odbiorców. Chodzi o laboratoria – do kwietnia 2021 roku, przychodnie i praktyki lekarskie – od maja i szpitale – od czerwca. Wszystkie dane będą przechowywane w repozytorium na terenie Polski. Platforma będzie otwarta także dla innych dostawców oprogramowania dla placówek medycznych. Termin pełnego wdrożenia „Chmury dla zdrowia” nie jest przypadkowy. - Od 1 lipca 2021 r. wszystkie podmioty lecznicze będą miały ustawowy obowiązek udostępniania oraz wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej między jednostkami ochrony zdrowia - zaznacza Krzysztof Groyecki, wiceprezes Asseco Poland.
Zaskoczony takim obrotem sprawy jest samorząd lekarski. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wystosowało w tej sprawie pismo do Anny Goławskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. - Mamy więc sytuację, w której część placówek medycznych dysponuje oprogramowaniem w postaci systemów gabinetowych. Zaledwie niewielki procent tych systemów zawiera w sobie repozytorium EDM, bez którego wymiana dokumentów EDM nie będzie funkcjonowała poprawnie. Niezwykle kosztowny w ujęciu globalnym proces inwestycji napotyka na problemy wynikające z pandemii, centralne wsparcie ograniczone jest do placówek POZ, a perspektywa wykorzystania w tym celu środków unijnych - zaledwie mgliście zarysowana. Bank danych (repozytorium) finansowany ma być z KPO, który jest na etapie projektu. Do tego wszystkiego, zaprojektowany system udzielania zgody na udostępnienie dokumentacji medycznej i danych z rejestru zdarzeń medycznych przy obecnym stanie kompetencji cyfrowych pacjentów ograniczy w znaczny sposób krąg osób i podmiotów odnoszących korzyści z wdrożenia tych rozwiązań - pisze w liście Andrzej Cisło, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Rada apeluje o przyjęcie, iż do czasu zaimplementowania tej funkcji przez wszystkich dostawców raportowania zdarzeń medycznych dokonywać będą od 1 lipca br. te placówki, których systemy teleinformatyczne będą do tego przygotowane. Jest również apel o rewizję planów. co do terminu rozpoczęcia wymiany EDM.