Czy pracownik na umowę o pracę może mieć jednocześnie inną umowę na świadczenie odrębnych usług?
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę może nawiązać z pracodawcą dodatkową umowę. W przypadku, gdy pracownik chce dorobić sobie do wynagrodzenia, a pracodawca nie chce wpaść w pułapkę pracy w godzinach nadliczbowych, może on z pracownikiem zawiązać dodatkową umowę cywilnoprawną. Przykładem takiej umowy może być umowa zlecenie.
Zawierając, poza umową o pracę, dodatkowo umowę zlecenia z własnym pracownikiem należy pamiętać m.in. o tym, by dotyczyła ona innych rodzajowo prac niż te, które wynikają z umowy o pracę. Powinni Państwo zatem zwrócić szczególną uwagę, aby umowa o pracę i umowa zlecenia dotyczyły całkowicie innych prac. Powinny tutaj wystąpić nie tylko różnice między czynnościami wykonywanymi na podstawie tych dwu umów, ale bardzo wyraźne rozróżnienie konkretnych prac. Zarówno jedna jak i druga umowa będzie uwzględniana do wyliczenia wysokości składek ZUS.
Umowa zlecenie różni się od umowy o pracę. Przede wszystkim, umowa zlecenie:
- nie musi być wykonywana w ściśle określonym miejscu;
- nie musi być wykonywana w ściśle określonym czasie;
- nie jest wykonywana pod kierownictwem zleceniodawcy;
- może być wykonane przez osobę trzecią;
- nie musi być płatna (rozliczana) co miesiąc;
- zleceniobiorca odpowiada całym swoim majątkiem za szkodę wyrządzoną zleceniodawcy lub osobom trzecim w związku z wykonywanym zleceniem.