Nowe terapie pozwolą skuteczniej leczyć nowotwory kobiece
- Szczegóły
Zastosowanie nowych terapii w leczeniu nowotworów kobiecych, zmiany organizacyjne związane z tworzeniem krajowej sieci onkologicznej, kompleksowe profilowanie genomowe - to zagadnienia, które omawiali uczestnicy konferencji poświęconej nowotworom piersi, jajnika, szyjki macicy i endometrium. Spotkanie zorganizował „Puls Medycyny” z okazji obchodzonego w marcu Miesiąca Świadomości Raka Jajnika.
Potencjał żywienia w endometriozie
- Szczegóły
Endometrioza dotyczy około 6-10% kobiet w wieku rozrodczym. Polega na obecności błony śluzowej macicy (endometrium) poza jej naturalnym miejscem, co prowadzi do rozwoju ognisk endometriozy w różnych częściach ciała. Choroba ta wiąże się z przewlekłym bólem, który jest wynikiem obecności tych ognisk. Dodatkowo, w jej przebiegu występują zaburzenia hormonalne oraz stany zapalne, na które wpływ ma także codzienna dieta.
Mammografia pomocna także w diagnostyce chorób serca
- Szczegóły
Mammografia, powszechnie stosowana w profilaktyce raka piersi, może stać się nowym narzędziem w diagnostyce chorób serca. Podczas sesji naukowej American College of Cardiology w Chicago ogłoszono, że sztuczna inteligencja (AI) może analizować zdjęcia mammograficzne nie tylko pod kątem zmian nowotworowych, ale także oceniać stan układu sercowo-naczyniowego pacjentek.
Rak piersi: przełomowy lek wciąż nierefundowany w Polsce
- Szczegóły
Trastuzumab derukstekan, nowoczesny lek z grupy koniugatów przeciwciało-lek (ADC), daje nowe możliwości terapeutyczne pacjentkom z rakiem piersi. Szczególnie obiecujące wyniki osiągnięto w grupie – określanej jako HER2-low – pacjentek, u których receptor HER2 występuje w niewielkiej ilości. Wprowadzenie tej terapii mogłoby znacząco wydłużyć życie chorych i opóźnić konieczność zastosowania paliatywnej chemioterapii.
Spadek liczby plemników u mężczyzn – globalny problem zdrowotny
- Szczegóły
Coraz więcej badań wskazuje na alarmujący trend – liczba plemników u mężczyzn na całym świecie drastycznie maleje. Prof. Hagai Levine z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie ostrzega, że jeśli ten proces nie zostanie zahamowany, może to prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do kryzysu demograficznego i problemów z przetrwaniem ludzkości.
„Kompendium Raka Piersi” – najnowsze doniesienia z St. Gallen i przełomowe terapie w leczeniu raka piersi
- Szczegóły
Już wkrótce, 20 marca 2025 r. odbędzie się „Kompendium Raka Piersi” – wydarzenie skierowane do lekarzy i specjalistów zajmujących się diagnostyką oraz leczeniem raka piersi. Konferencja, zaplanowana na 2025 rok, skupi się na najnowszych metodach terapii, w tym radioterapii, chirurgii onkologicznej, hormonoterapii, leczeniu systemowym oraz terapiach celowanych dostosowanych do różnych podtypów nowotworu.
Bakteryjna waginoza – choroba przenoszona drogą płciową? Nowe odkrycia australijskich naukowców
- Szczegóły
Czy bakteryjna waginoza to choroba weneryczna? Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Melbourne Sexual Health Center w Monash University w Australii wynika, że przewlekłe zapalenie pochwy, nazywane bakteryjną waginozą, powinno być traktowane jako choroba przenoszona drogą płciową (STI – sexually transmitted infection). To odkrycie może znacząco wpłynąć na sposób leczenia tej powszechnej infekcji i skuteczność antybiotykoterapii.
Rekordowe samobadanie piersi podczas Gdańskiego Kongresu Zdrowia Kobiet
- Szczegóły
Podczas tegorocznej edycji Gdańskiego Kongresu Zdrowia Kobiet, która odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności, pobito rekord w liczbie kobiet wykonujących jednocześnie samobadanie piersi. W wydarzeniu wzięło udział 273 uczestniczek, które jednocześnie przeprowadziły instruktażowe badanie piersi, przewyższając tym samym zeszłoroczny wynik 267 kobiet.
Jakość nasienia a zdrowie ogólne mężczyzny – nowe odkrycia duńskich naukowców
- Szczegóły
Czy jakość nasienia może być wskaźnikiem zdrowia? Jakość nasienia może odgrywać kluczową rolę jako wskaźnik ogólnego stanu zdrowia mężczyzny – wynika z badań duńskich naukowców. W analizie obejmującej ponad 50 lat obserwacji wykazano, że mężczyźni z wyższą liczbą plemników w ejakulacie żyją średnio dłużej niż ci, u których parametry nasienia były znacznie gorsze.
Coraz więcej Polek wykonuje testy NIPT – czy będzie refundacja?
- Szczegóły
Diagnostyka prenatalna w Polsce dynamicznie się rozwija. Coraz więcej kobiet decyduje się na komercyjne testy genetyczne, takie jak NIPT (Non-Invasive Prenatal Testing), które pozwalają na wykrycie wad genetycznych płodu już od 10. tygodnia ciąży. Koszt badania wynosi od 1,5 do kilku tysięcy złotych, jednak mimo braku refundacji jego popularność systematycznie rośnie.
Wzrost liczby diagnoz raka piersi – prognozy do 2050 roku
- Szczegóły
Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), do 2050 roku, liczba diagnoz raka piersi na świecie wzrośnie w znaczącym stopniu. Szacuje się, że globalnie jedna na 20 kobiet usłyszy diagnozę nowotworu piersi, a liczba zgonów wzrośnie alarmująco.
Nowa metoda wykrywania endometriozy
- Szczegóły
Już w lutym 2025 roku rozpoczyna się walidacja nowego testu diagnostycznego na endometriozę, opracowanego przez zespół Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Badanie obejmie pięć ośrodków medycznych w Polsce, w tym Klinikę Rozrodczości i Katedrę Medycyny Perinatalnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Nowe badania profilaktyczne dla kobiet w walce z rakiem szyjki macicy
- Szczegóły
Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie nowych badań profilaktycznych skierowanych do kobiet, co spotkało się z pozytywną oceną samorządu lekarskiego. Eksperci z Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) podkreślają, że rozszerzenie programu profilaktyki raka szyjki macicy o nowoczesne metody diagnostyczne, może znacząco poprawić wczesne wykrywanie zmian przednowotworowych i zwiększyć skuteczność leczenia.
Wkładki domaciczne a ryzyko chorób skóry – najnowsze badania
- Szczegóły
Wkładki domaciczne zawierające lewonorgestrel mogą zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych chorób dermatologicznych – wynika z badań naukowców z Cleveland Clinic. Choć wkładki wewnątrzmaciczne są jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, ich stosowanie może wiązać się z negatywnymi skutkami ubocznymi, w tym z problemami skórnymi.