2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

menopauza a zdrowie jamy ustnejAż 84 proc. kobiet w wieku ponad 50 lat nie jest świadoma związku, jaki zachodzi pomiędzy menopauzą a zdrowiem jamy ustnej. Tak wynika z badania sieci klinik stomatologicznych Delta Dental, zatytułowanego „Raport na temat zdrowia jamy ustnej kobiet w starszym wieku oraz menopauzy: Przełamywanie stygmatyzacji”.

Z badania wynika również, że tylko 2% pacjentek rozmawia z dentystą o objawach menopauzy.

– Ponieważ menopauza to od dawna temat stygmatyzujący, a związane z nią objawy są często pomijane lub nawet ignorowane, uzyskane wyniki są brutalne, ale nie zaskakujące. Pomimo luk w wiedzy ujawnionych w tym badaniu, klimat wokół zagadnienia menopauzy zaczyna się zmieniać, a kobiety chcą walczyć z tym stygmatem – powiedziała Sarah Chavarria, prezes Delta Dental.

Związek menopauzy ze zdrowiem jamy ustnej

Spośród 1061 ankietowanych Amerykanek, które przechodziły menopauzę, 70% potwierdziło, że zauważyło u siebie co najmniej jeden z objawów dotyczących zdrowia jamy ustnej, takich jak: suchość jamy ustnej (39%), cofanie się linii dziąseł (30%), nadwrażliwość lub ból zębów (28%), próchnica zębów (20%), krwawiące dziąsła (16%), zmieniony smak (13%), zmniejszona produkcja śliny (13%), pieczenie języka (5%).

Z badania wynika również, że lekarze dentyści i higienistki stomatologiczne są głównym, ale nie dość dobrze wykorzystanym źródłem informacji dla amerykańskich kobiet w zakresie menopauzy.

Menopauza a ogólny stan zdrowia

Badanie wskazuje, że 84% respondentek uważa, że dostępnych powinno być więcej informacji na temat związku, jaki zachodzi między menopauzą a ogólnym stanem zdrowia, 39% pań twierdzi, że jednostki opieki zdrowotnej powinny robić więcej, aby zachęcać kobiety do zadawania pytań na temat menopauzy, tylko 26% pań szuka u swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej informacji na temat problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej, które wynikają z menopauzy, także 26% uczestniczek badania szuka takich informacji w Internecie. – Moją uwagę zwróciło to, jak niewiele kobiet w okresie menopauzy pytało lekarza o jej objawy dotyczące stanu jamy ustnej. To luka w opiece zdrowotnej, która może mieć poważne konsekwencje. Ślina jest naturalnym buforem jamy ustnej, a jej mniejsza ilość oznacza gorszą ochronę przed suchością w jamie ustnej, która jest przyczyną wszystkich innych objawów dotyczących zdrowia jamy ustnej związanych z menopauzą, takich jak pieczenie języka, większa podatność na próchnicę zębów i zaburzenia smaku – powiedziała dr Jessica Buehler, dyrektor ds. stomatologicznych w Delta Dental.

 

Dowiedz się więcej - Menopauza a zdrowie jamy ustnej - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.